همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور دانشجویان، جزئیات روند صدور ارز دانشجویی را تشریح کرد.

ارز

به گزارش فارس، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، تحقيقات و فناوري و رئیس سازمان امور دانشجویان درباره آخرین روند صدور ارز دانشجویی با بیان اینکه بخشنامه بانک مرکزی، در شرایط فعلی همان بخشنامه‌ای است که ما در طی سال گذشته بر اساس آن اقدام می‌کردیم، گفت: در حقیقت به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که با هزینه شخصی خودشان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند مبلغی پرداخت می‌شود که این مبلغ ماهانه 1000 دلار به ازای دانشجو، 500 دلار به ازای هر یک از اعضای همراه دانشجو است.

وی افزود: همین طور شهریه دانشگاهی سالانه معادل 15000 دلار پرداخت می‌شود و اخیرا امکاناتی، برای کسانی كه قبلا از این ارز استفاده نمی‌کردند و هم اکنون مایل هستند که استفاده کنند، پیش‌بینی شده است.

وی افزود: تسهیلات لازم پیش‌بینی شده است به طوري كه بدون حضور دانشجو یا متقاضی یا خانواده وی، این امکان وجود دارد که مدارک را در روی سایت نشا بارگذاری کنند.

معاون وزیر علوم درباره مدارکی که دانشجویان باید ارائه کنند، گفت: گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه معتبر، ویزا و قسمت‌های ورود و خروج گذرنامه مدارکی است که باید بر روی سایت بارگذاری کنند و همزمان مدرک گواهی اشتغال به تحصیل را روی سایت «تاک» وزارت امور خارجه را قرار دهند، تا نمایندگی جمهوری اسلامی آن را به صورت آنلاین تایید کند.

صدیقی اضافه کرد: خوشبختانه هم وزارت امور خارجه هم سازمان امور دانشجویان و هم بانک به این سایت دسترسی دارند، هیچ نوع کاغذ دیگری رد و بدل نمی‌شود و نیاز به تایید حضوری در ایران و یا در وزارت امور خارجه ندارد بلكه به طور مستقیم بر اساس تاییدی که بر روی گواهی اشتغال انجام می‌دهیم، به تدریج و به نوبت بانک‌های عامل پرداخت را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشجو نیز مجاز است که در ابتدایی که تقاضا می‌کند شعبه بانک را خود مشخص کند که شعبه، یا بانک سامان است یا بانک تجارت، دانشجو در هر محلی که در کل ایران مایل است ارز را از یکی از این شعب دریافت کند، آن شعبه را مشخص می کند زمانی که سازمان، کد تایید را به دانشجو اعلام می‌کند، خانواده دانشجو می‌توانند به همان شعبه مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ ریالی، ارز را دریافت کنند و به دانشجو ارسال کنند.

صدیقی افزود: از نظر ظرفیت نیز هر دو هفته یکبار، یک هزار تقاضای دانشجویان را تایید و به بانک اعلام می‌کنیم و صحبت کرده‌ایم این ظرفیت را افزایش دهیم تا سریع‌تر به تقاضاهایی که وجود دارد پاسخ دهیم.

کد خبر 403010

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha