دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۴

همشهری آنلاین: نظام یکپارچه معاملات ارزی که به اختصار نیما خوانده می‌شود سامانه‌ای است که با هدف تسهیل تامین ارز راه‌اندازی شده است.

ارز

اين سامانه‌ با ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی برای صرافان در راستای تامین ارز متقاضیان از سوی بانک مرکزی را‌ه‌اندازی شده است.

در سامانه نيما خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. در این سامانه واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی‌ها به عنوان فروشنده ارز بازیگران اصلی محسوب می‌شوند.

نحوه تامین ارز در سامانه نیما به این صورت است که با هماهنگی‌های انجام شده بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی را اعلام و ثبت کنند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط (آنلاين) به سامانه نیما منتقل می‌شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای ارائه شده از سوی صرافی‌ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز به روش پرداخت الكترونيكي و يا از طريق سامانه ساتنا اقدام می‌کنند.

راه‌اندازی سامانه نیما یکی از سیاست‌های بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز است كه در راستای جذب نقدینگی در بانک‌ها از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده نیز در دستور کار قرار گرفت است.

کد خبر 402819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار