شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: بعد از آنکه دلار و یورو در بازار آزاد دو نرخی و چند نرخی شدند، این بار نوبت به سکه رسیده است که با چند نرخ عرضه شود.

به گزارش ایسنا، دلار در هفته‌ها و ماه‌های اخیر عملا با چندین نرخ در بازار آزاد به فروش رسیده است. در یک دسته‌بندی شامل دلار بانکی و دلار آزاد می‌شود و در دسته‌بندی دیگر در بخش‌های مختلف بازار نرخ‌های مختلفی دارد که از جمله به دلار فردایی، دلار سلیمانیه، ‌دلار نقدی و دلار پاساژ افشار می‌توان اشاره کرد که در حدود ۲۰ تا ۵۰ تومان با یکدیگر تفاوت قیمت دارند.

اما در حال حاضر پس از تحولاتی که بازار سکه پشت سر گذاشته است و در کمتر از ۲۰ روز گذشته با افزایش ۱۴۰ هزار تومانی روبرو شده است انواع سکه هم با چند نرخ در بازار معامله می‌شود.

قیمت سکه تمام در اواخر اسفندماه در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، اما در تعطیلات نوروز و پس از آن به یک میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید که این قیمت برای سکه بی‌سابقه بود.

بر اساس آنچه سایت رسمی اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده است نرخ سکه به چهار شکل معاملاتی، تک فروشی، فردایی و تاریخ پایین ثبت شده است که این اتفاق به تازگی رخ داده و پیش از این تنها یک نرخ برای انواع سکه وجود داشت.

اکنون سکه تمام طرح جدید معاملاتی یک میلیون و ۷۴۹ هزار تومان، سکه تمام تک فروشی یک میلیون و ۷۵۳ هزار تومان، سکه تمام فردایی یک میلیون و ۷۴۹ هزار تومان و سکه تمام تاریخ پایین یک میلیون و ۵۵۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

بر این اساس قیمت سکه تک فروشی که ظاهرا نرخ رسمی و واقعی سکه است از بقیه نرخ‌ها گران‌تر است، پس از آن سکه معاملاتی و سکه فردایی قرار دارند و ارزان‌ترین نرخ متعلق به سکه تاریخ پایین است.

این چند نرخی شدن در شرایطی اتفاق افتاده که از چند ماه پیش حراج و پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی در چندین نوبت آغاز شده که یکی از اهداف این اقدامات تعدیل بازار و کاهش حباب قیمت‌ها بوده است.

اما عملا با این سیاست‌ها این اتفاق نیفتاد و به غیر از مقاطعی کوتاه قیمت نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه روند صعودی پیدا کرد و حالا به غیر از افزایش قیمت با چند نرخی شدن سکه در بازار مواجه هستیم.

کد خبر 402135

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی