همشهری آنلاین: روسیه چهارشنبه تمرینات نظامی خود را در دریای بالتیک آن هم با مهمات واقعی آغاز کرد؛ آزمایش موشک‌های این کشور نیز بخشی از این تمرینات سه روزۀ نظامی است.

russia military

وزیر دفاع روسیه پیش از این در روز دوشنبه اعلام کرده بود که ناوگان بالتیک این کشور، مستقر در کالینینگراد در حال آماده شدن برای آغاز آموزش‌های روتین نظامی در دریای بالتیک از جمله انجام تمرینات نظامی با تجهیزات واقعی برای نشانه‌گیری اهداف در دریا و هوا است.

این اقدام مسکو اعتراض لتونی، عضو ناتو را به همراه داشت که می‌گفت این تمرینات، لتونی را مجبور کرده است تا بخشی از قلمرو تجاری هوایی خود را برای دست‌کم سه روز ببندد. ریگا همچنین می‌گوید که پیش از این هرگز تمرینات نظامی روسیه تا این اندازه نزدیک به قلمرو لتونی انجام نشده بود.

به گفتۀ ماریس کوچینسکیس نخست وزیر لتونی، تصمیم به انجام آزمایش‌های نظامی در منطقه‌ای تا این اندازه نزدیک به خاک لتونی پس از آن اتخاذ شده که کشورهای غربی اقدام به اخراج گستردۀ دیپلمات‌های روس کرده‌اند. او این اقدام روسیه را «نمایش زور» توصیف و اعلام کرد: «درک اینکه چرا این مانور تا این اندازه نزدیک به کشور ما انجام می‌شود، سخت است.»

وزیر دفاع لتونی نیز وابستۀ نظامی روسیه در این کشور را فراخواند تا نگرانی خود را از انجام این تمرینات اعلام کند.

علاوه بر لتونی، سوئد نیز نسبت به امنیت ترافیک غیرنظامی دریایی‌اش هشدار داد و اعلام کرد که این رزمایش احتمالا در ترافیک غیرنظامی هوایی این کشور نیز اختلالاطی ایجاد خواهد کرد.

آزمایش‌های موشکی و تمرینات نظامی روسیه یک روز پس از آن آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار با روسای جمهور استونی و لیتوانی قدرت نظامی کشورش را شکست ناپذیر خواند و اعلام کرد: «ما در مقابل هر کسی به لحاظ نظامی موفق خواهیم بود.»

رزمایش روسیه در دریای بالکان ادامۀ مجموعه تمرینات نظامی این کشور در سپتامبر گذشته است که از بالتیک آغاز و تا دریای سیاه گسترش یافت و به دلیل بزرگی و همچنین آنگونه که ناتو توصیف کرده بود «عدم شفافیت»، حساسیت کشورهای غربی را بیش از هر زمانی برانگیخت.

با آغاز رزمایش جدید آنهم در زمانی که تنش میان شرق و غرب بطور قابل توجهی افزایش یافته، ناتو هشدار داد که هر حادثه‌ای در جریان این تمرینات برای کشتی‌ها و هواپیماهای غیرنظامی، می‌تواند به پیچیده‌تر شدن وضعیت کنونی و عمیق‌تر شدن منازعات منجر شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با وجود تاکید بر حق هر ملتی برای انجام تمرینات نظامی، اعلام کرد که اعضای ناتو رزمایش روسیه را از نزدیک زیر نظر دارند. او که در اوتاوا به سر می‌برد، به خبرنگاران گفت: «ما هوشیار هستیم و آمادگی نیروهای خود را بویژه در منطقۀ بالتیک افزایش می‌دهیم.»

مسکو ناتو را متهم کرده که تبلیغات ضد روسیه را تشدید کرده است.

کد خبر 402023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار