همشهری آنلاین: سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: منشاء درد و رنج مردم یمن، تسلیحاتی است که آمریکا و غرب در اختیار عربستان می‌گذارند و در نقض حقوق بین‌الملل و ارتکاب جنایت جنگی در یمن شریک ائتلاف تحت امر سعودی‌ها هستند.

یمن

به گزارش ايرنا، عفو بین الملل مستقر در لندن امروز (سه‌شنبه 7 فروردين) در تارنمای این سازمان اعلام کرد، حمله اواخر ژانویه ائتلاف تحت امر عربستان با بمب ساخت آمریکا به یک منزل مسکونی در یمن و کشتن و زخمی کردن شش نفر از اعضای یک خانواده، تازه‌ترین جنایت از زنجیره جنایات جنگی آمریکا و این ائتلاف در یمن است.

'لین مالوف'، مدیر واحد پژوهش خاورمیانه عفو بین‌الملل گفت: پس از گذشت سه سال از جنگ در یمن هیچ نشانه‌ای از فروکش کردن درگیری‌ها به چشم نمی‌خورد و طرف‌های درگیر به اقداماتی که مردم این کشور را به رنج و عذاب انداخته است، ادامه می‌دهند.

وی افزود: این در حالی است که مدارس و بیمارستان‌ها در این کشور ویران شده‌اند، هزاران نفر جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر آواره شده اند و نیازمند کمک‌های انساندوستانه هستند.

مالوف افزود: شواهد مستدل نشان می‌دهد که تسلیحاتی که در اختیار ائتلاف تحت امر عربستان گذاشته می‌شود منشاء درد و رنج مردم یمن است. با این حال، آمریکا، عربستان و کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا و ایتالیا همچنان به انتقال تسلیحاتی به ارزش میلیاردها دلار به عربستان ادامه می‌دهند. در واقع، این کشورها علاوه بر ویرانی جان و مال افراد غیرنظامی، معاهده جهانی تجارت تسلیحات را به نیز سُخره گرفته‌اند.

طبق اعلام سازمان عفو بین‌الملل، ائتلاف تحت امر عربستان تا کنون با 36 حمله هوایی مستند به شواهد متقن، ضمن نقض حقوق بین‌المللی بشر مرتکب جنایت جنگی شده است.

طبق اعلام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از مارس تا فوریه 2018 بیش از 5 هزار و 947 غیرنظامی در یمن کشته و بیش از 9 هزار و 493 نفر نیز مجروح شدند.

ائتلاف عرب به سرکردگی عربستان در سال 2015 در پشتیبانی از دولت عبد ربه منصور هادی به یمن حمله کرد.

کد خبر 401476

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha