مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد : تظاهرات اعتراضی که اکثر آنها را دانش آموزان، معلمان و شهروندان نگران تشکیل می‌دادند، در ۵۰ ایالت آمریکا علیه قانون حمل سلاح و خشونت ناشی از آن برگزار شد.

تظاهرات علیه حمل سلاح در‌ آمریکا

به گزارش ایرنا، این شبکه تلویزیونی افزود: این تظاهرات دیروز(شنبه 4 فروردين) به وقت محلی و به ابتکار نجات یافته‌گان حادثه تیراندازی دبیرستان 'استونمن داگلاس' واقع در پارکلند ایالت فلوریدا راه اندازی شد.

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: در 800 شهر در داخل و خارج از آمریکا در همبستگی با این اعتراض سراسری تظاهرات برگزار شد. لس آنجلس، نیویورک، واشنگتن دی.سی ،هوستون، فلادلفیا و شیکاگو در داخل آمریکا و پاریس، لندن، سیدنی و توکیو در خارج از آمریکا از جمله این شهرهای بزرگ بودند.

در این اعتراضات سراسری که با شعار 'تجمع برای جان مان' برگزار شد، معترضان خواستار اقدام کنگره برای اصلاح قانون حمل سلاح شدند.

  • اعتراض سراسری یک اعتراض ضد جمهوریخواه بود

در همین حال تارنمای خبری واشنگتن اگزمینر به نقل از یکی از دانش آموزان نجات یافته از حادثه تیراندازی استونمن داگلاس که در جریان آن یک نوجوان 19 ساله 17 نفر از دانش آموزان این دبیرستان را با سلاح گرم به قتل رساند، این اعتراض را یک اعتراض ضد جمهوریخواه دانست.

بنابراین گزارش 'کیلی کاشوف' (Kyle Kashuv)، دانش آموز جان به‌در برده حادثه تیراندازی دبیرستان استونمن داگلاس در این باره گفت: راهپیمایی سراسری روز شنبه با شعار 'تجمع برای جان‌مان' در واشنگتن دی.سی (پایتخت آمریکا) به معنای ' ضدیت با حزب جمهوریخواه' بود.

به گزارش واشنگتن اگزمینر وی که با شبکه فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد، افزود: من پس از حضور دراین واقعه، این راهپیمایی را به غایت ضد حزب جمهوریخواه یافتم.

  • بیانیه کاخ سفید درباره راهپیمایی ضدسلاح در آمریکا

شبکه خبری سی ان ان همچنین گزارش داد: کاخ سفید به سبب برگزاری راهپیمایی سراسری ضد سلاح گرم بیانیه‌ای صادر کرد.
در این بیانیه آمده است که حفظ جان کودکان جزو نخستین اولویت‌های رئیس جمهوری آمریکا است.

این بیانیه ضمن ستایش از جوانان آمریکایی حاضر در این اعتراضات سراسری که نخستین حق متمم اول قانون اساسی خود را تجربه کردند، می‌افزاید: حفظ جان کودکان از بالاترین اولویت‌های رئیس جمهوری است و به همین خاطر است که او از کنگره خواسته است تا مصوبه 'توقف خشونت مدارس' و 'کنترل سوابق جنایی' (NICS) را به تصویب رسانده و با امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.

در بیانیه کاخ سفید همچنین به اقدام وزارت دادگستری آمریکا اشاره دارد که بنابر تعهد رئیس جمهوری آمریکا، تبدیل یک سلاح قانونی به سلاح غیرقانونی را منع می‌کند.

  • سکوت توئیتری ترامپ

در حالی که رسانه‌های بین‌المللی ، چهره‌های سرشناس در طیف‌های مختلف سیاسی و اجتماعی آمریکا و همچنین خود کاخ سفید به این اعتراضات واکنش نشان داده‌اند، اما شخص رئیس جمهوری آمریکا، به این حرکت سراسری پاسخی نداده و تاکنون در سکوت توئیتری به سر برده است.

سی ان ان شب گذشته(شنبه) و در آستانه برگزاری این تجمع سراسری اعتراضی گزارش داده بود که بنابر نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط تارنمای 'اسمرکانیش دات کام' تغییر در نگرش به حمل سلاح در آمریکا ایجاد شده است.

بنابراین گزارش، این نظرسنجی که از 19 تا 24 مارس برابر با 28 اسفند 96 تا چهارم فروردین ماه 1397 از 21 هزار و 239 نفر با این پرسش که 'آیا فرهنگ حمل سلاح در آمریکا تغییر خواهد کرد'؛ به عمل آمده نشان می‌دهد که تاکنون 52درصد به آن رای مثبت و 48 درصد نیز نظری مخالف داشته‌اند.

'نیکولاس کروز' 19ساله روز 25 بهمن ماه به دبیرستان استونمن داگلاس واقع در «پارکلند» ایالت فلوریدا حمله کرد و 17 نفر را کشت و 14 تن دیگر را مجروح کرد وی سال گذشته میلادی «به دلایل انضباطی» از مدرسه اخراج شده بود.

این در حالی بود که پلیس فدرال آمریکا (FBI) متهم به سهل انگاری در نادیده گرفتن هشدارهای داده شده درباره کروز و متهم به نقض پروتکل‌های مربوطه به چنین هشدار‌هایی شده است.

کد خبر 401412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار