همشهری آنلاین: معاون اول رییس جمهوری مهم ترین چالش پیش رو کشور را مسئله اشتغال و معیشت دانست و گفت: سرمایه‌گذاری برای ایجاد حرکت در تولید و معیشت مردم از اولویت‌های دولت در سال آینده است.

جهانگیری

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری یکشنبه (27 اسفند) در پایان آخرین جلسه هیات دولت در سال 1396در جمع خبرنگاران با بيان اين خبر افزود: هر سال تعداد قابل توجهی به نیروهای جوان کشور اضافه می‌شود و این در حالی است که تعدادی هم جمعیت بیکار طی سال‌های گذشته وجود داشته است.

وی با بیان این که برای سال‌های آینده باید در زمینه اشتغال برنامه جدی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین راهکار اشتغال، سرمایه گذاری است که دربرخی بخش‌های اجتماعی و اقتصادی برای ایجاد شغل با سرمایه گذاری امکان پذیر خواهد بود.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: در برخی موضوعات باید حجم سرمایه گذاری افزایش یابد که به منابع وسیع نیاز داریم، همچنین برای بخش خصوصی باید شرایطی فراهم باشد تا بتواند با سهولت سرمایه گذاری کند و از سوی دیگر منابع عمومی و دولتی به سمت سرمایه گذاری حرکت کند.

جهانگیری ادامه داد: فکر می‌کنیم اصلی‌ترین مانع و نیاز در بخش سرمایه گذاری امنیت سرمایه گذاری است که هیچ نهادی نباید مزاحم بخش خصوصی به خاطر فعالیت‌ها باشد و نباید محدودیت‌هایی را برای بخش خصوصی ایجاد کنیم.

وی همچنین گفت: اگر محدودیت‌ها برداشته شود، سرمایه گذار خارجی هم نگاه می‌کند که با بخش خصوصی در داخل ایران چگونه برخورد می‌شود و در آن صورت اقدام به سرمایه گذاری می‌کند. ایران مزیت‌های زیادی دارد که می‌تواند سرمایه‌های خوبی را به سمت خود جذب کند.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد از نظر منابع مالی نظام بانکی باید بتواند نقش موثرتری ایفا کند و به این منظور راهکارهایی نیز برنامه‌ریزی شده است به طور مثال امروز در دولت مصوبه‌ای داشتیم که برای مجموعه مالی از چین 10 میلیارد دلار ضمانت نامه صادر کردیم.

جهانگیری افزود: منابع خارجی به سمت ایران در حال حرکت است و اگر فضای بین‌المللی با شرایط فعلی حرکت کند، می‌توانیم منابع خارجی خوبی جذب کنیم.

وی به مسئله معیشت مردم اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه درآمد مردم در سال‌های گذشته کاهش یافته است و نیازمند سیاست‌های اصلاحی هستیم تا از شمار طبقات ضعیف بیشتر کم شده و قدرت قشر حقوق بگیر کاهش یابد.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت تلاش دارد متناسب و بیش از این قدرت این قشر را افزایش دهد.

جهانگیری در پاسخ به این که گفته بودید اگر لازم باشد موتور را مجددا روشن خواهم کرد، آیا این مسئله ناظر بر فشارهایی بوده است؟، گفت: دولت دوازدهم از ابتدای کار تحت فشار سیاسی شدید شروع به کار کرد، در مواقع لزوم از دولت دفاع کردیم و از فشارهای احتمالی به دولت گفتیم، البته باید با گذشته که چگونه عمل می‌شد، مقایسه کرد. وی یادآور شد: تمایل دارم در فضای آرام دولت کار خود را انجام دهد ولی اگر لازم باشد در مقطعی در میدانی که ترسیم می‌کنند نقش خود را ایفا خواهم کرد، فعلا نیازی نیست موتور دیگری روشن شود وباید فعالیت کنیم.

معاون اول رییس جمهوری در پاسخ به این که قرار بود تا پایان امسال مسئله رفع حصر حل شود، این موضوع درچه مرحله ای است؟، گفت: فکر می‌کنم کشور با چالش‌های بزرگی که به تعبیر برخی اقتصاددانان ابرچالش شده، از جمله آب و هوا روبرو است.
جهانگیری اضافه کرد مسئله آب امروز به موضوع سیاسی - اجتماعی تبدیل شده، حتی در مواردی به مسئله امنیتی بدل شده است.
وی به حرکت اعتراضی مردم در برخی استان‌ها با موضوع آب اشاره کرد و یادآور شد: منابع آب مشخص است و دولت نمی تواند آب خلق کند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: امروز عموم ملت و مسئولین به این مسئله توجه جدی دارند و در موضوع هوا نیز که در گذشته خیلی مورد توجه قرار نمی‌گرفت و طرح آن را بحث فانتزی می‌دانستند، امروز در کلان شهرها با واقعیت ریزگردها و آلودگی هوا مواجهیم.

جهانگیری ادامه داد: مسائل اقتصادی، نظام بانکی، بودجه، اشتغال و بیکاری چالش‌های جدی است و در مسائل اجتماعی چالش‌های بزرگی پیش رو داریم و در مسائل فرهنگی و سیاسی نیز موضوعات دیگری وجود دارد که باید به طور جدی به آنها پرداخت.

وی تصریح کرد که تا چه زمان باید دامنه اختلافات و شکاف بوجود آمده بین نیروهای انقلاب ادامه یابد و ترمیم نشود. معاون اول رییس جمهوری گفت: فکر می‌کنم راهکار مسائل، سیاسی است و این طور نیست که به لحاظ تکنیکی برای مسائل آب و بیکاری راهکار نداشته باشیم بنابراین همه باید با هم باشند و انسجام در داخل کشور بوجود آید و برای حل مسائل کشور تلاش کنند.

جهانگیری تصریح کرد: ساز و کار این موضوع تحت عنوان گفت‌وگوی ملی مطرح شد و مسائل باقی مانده در کشور باید حل شود.

وی افزود: در مسئله حصر دستورهای مهمی صادر شده و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حال پیگیری است و باید به تصمیم‌گیری‌ها کمک کنیم. معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: برخی تصور می‌کردند تا آخر سال جاری این موضوع تصمیم گیری می‌شود و نسبت به این مسئله خوشبین هستم و قابل تدبیر است.

  • دولت برای شرایط مختلف برجام برنامه دارد

جهانگیری در پاسخ به این سوال که اقدامات دولت در صورت خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود، اظهارداشت: ما برای همه حالت‌ها برنامه داریم و دولت از مدتی قبل برای اتفاقات مختلف در فضای برجام برنامه‌ریزی کرده است.

وی تصریح کرد: آمریکا چه از برجام خارج شود یا اروپا بماند، سناریوهای مختلفی برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم و مهم این است که دولت برای شرایط مختلف برنامه دارد. معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: امیدوارم غربی‌ها و آمریکا اشتباه نکنند و این روابط و توافقی که شکل گرفته، ادامه یابد و به ایران کمک کنند از این توافق استفاده مطلوب کند.

  • از تمام امکانات برای افزایش قدرت دفاعی کشور استفاده خواهیم کرد

جهانگیری در پاسخ به این سوال که نظر دولت در مورد موضوع موشکی کشور چیست، گفت: آنچه به مصلحت کشور و دکترین دفاعی کشور ترسیم شده و باید از توان خوبی برای دفاع از خود برخودار باشیم، با هیچ کس مذاکره نمی‌کنیم و از تمام امکانات برای افزایش قدرت دفاعی استفاده خواهیم کرد.

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که در شرایط و مواقعی کشور زیر موشک باران بود و برای یک موشک هیچ کشوری به ما کمک نکرد، ادامه داد: امروز جوانان ما به این مسئله دست یافتند و این قدرت دفاعی برای ملت و منطقه است و در تاریخ ثابت شده که ملت ایران به هیچ کشور منطقه تجاوز نکرده و نخواهد کرد.

  • از بازداشت هیچ کس در زندگی خوشحال نشده‌ام

یکی از خبرنگاران نظر جهانگیری را درمورد بازداشت تعدادی از مسئولین اجرایی دولت‌های نهم و دهم جویا شد که وی پاسخ داد: از بازداشت هیچ کس در زندگی خوشحال نشده‌ام البته قانون باید در مورد همه رعایت شود.

وی گفت: ولی فکر می‌کنم تصمیمات به موقع نگرفتن و اقدامات به موقع انجام ندادن آثار و آسیب آن برای کشور زیاد است. حکمی که دادگاه منتشر کرده اتفاقاتی است که خیلی قبل صورت گرفته و پیش از این گفته شده ولی آنقدر تعلل شد که به مسائل سیاسی روز تبدیل شده است. معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: وقتی مسئولیت قبول کردیم در زمان خود باید متناسب به موضوع تصمیم گیری مناسب کنیم.

جهانگیری در پاسخ به این که رییس جمهوری امروز خواستند که همه برای شاد کردن مردم اقدام کنند، دولت چه برنامه‌هایی در این زمینه دارد، خاطرنشان کرد: گاهی دولت با برنامه‌های شاد که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی انجام می‌شود، زمینه کار را فراهم می‌کند و گاهی نیز صدا و سیما نقش تعیین کننده دارد.

وی گفت در سال 96 با اتفاقات طبیعی ناگواری مواجه شدیم از جمله زلزله کرمانشاه و کرمان، غرق شدن کشتی سانچی و سقوط هواپیمای آسمان که مجموعه اتفاقات طبیعی به غم و غصه ملت اضافه کرد، پس هنر مسئولین و دستگاه‌های فرهنگی این است که تلاش کنند مردم دائما اخبار تلخ نداشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: حرفه برخی این است که دستاوردهای مثبت دولت را منفی جلوه دهند. این قبیل رفتار با رقیب درست نیست. ملتی را نگران می‌کنیم، جوان می‌خواهد بداند چه آینده مناسبی برای وی ترسیم شده است.

جهانگیری خاطرنشان کرد البته نباید خبر غیر واقعی گفت و امروز رییس جمهوری به برخی اقدامات صورت گرفته در سال گذشته اشاره کردند.

کد خبر 401170

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha