همشهری آنلاین: تحقیقات نشان داده که زنان در مقابل تغییرات اقلیمی به مراتب بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند و آسیب‌پذیرتر هستند.

زنان در مقابل تغییرت اقلیمی آسیب‌پذیر‌تر از مردان هستند

به گزارش ایرنا، تازه‌ترین آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که 80 درصد از جمعیت افرادی که به دلیل تغییرات اقلیمی آواره شده‌اند، زنان هستند.

زنان به عنوان مراقبان اصلی خانواده با چالش‌‌های زیادی برای تامین آب سالم، غذا و سوخت برای پخت‌ و پز و گرمایش روبه‌رو هستند.

توافقنامه اقلیمی پاریس با شناسایی این واقعیت که تاثیر برخی عوامل زیست محیطی بر زنان به نسبت بیشتر است، اقدامات خاصی در راستای توانمندسازی آنان در نظر گرفته است.

در آفریقای مرکزی جایی که تقریبا 90 درصد از دریاچه چاد خشک شده، بومیان منطقه با خطر شدیدی مواجه شده‌اند، به ویژه زنان منطقه حال باید مسافت طولانی‌تری را برای پیدا کردن و جمع‌آوری آب بپیمایند.

مسئول هماهنگی انجمن زنان بومی و مردم چاد، می‌گوید: در فصول خشک مردها به شهر می‌روند و زنان را برای مراقبت از بقیه تنها می‌گذارند.

خانم "هندو عمرو ابراهیم" می‌افزاید: حال که فصول خشک طولانی‌تر شده کار زنان برای مراقبت از خانواده اعم از پیر و جوان به مراتب دشوارتر شده است.

اما تنها زنان در مناطق روستایی نیستند که از اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی آسیب می‌بینند.

به طور کلی زنان در سطح جهان نسبت به مردان بیشتر در معرض فقر و از دست دادن قدرت اجتماعی - اقتصادی هستند.

به این ترتیب روند بهسازی زنان بعد از وقوع فجایع طبیعی که ممکن است به نابودی زیرساخت‌ها، مشاغل و مسکن منجر شود، بسیار سخت‌تر است.

کد خبر 400446

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha