همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت خارجه چین پنجشنبه اول مارس (۱۰ اسفند) در نشست خبری هفتگی این وزارتخانه اعلام کرد: مقاصد راهبردی چین بسیار شفاف است و امیدواریم آمریکا تفکر منسوخ‎شده‎ی جنگ سرد را کنار بگذارد.

به گزارش رادیو بین المللی چین در روزهای اخیر، فرمانده ستاد راهبردی ارتش آمریکا گفته است که چین در زمینه فضایی و توانایی مبارزه با تهدید ویژه آمریکا محسوب می‌شود. فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا نیز بیان کرد که جاه‎طلبی چین در خاورمیانه روزافزون افزایش می‎یابد.

چون‌اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسش مربوطه اعلام کرد: اخیرا برخی از افسران نظامی آمریکا مدام "نظریه تهدید چین" را مطرح می‎کنند. من تعجب می‎کنم که آمریکا به عنوان نخستین کشور قدرتمند نظامی جهان، بیشترین بودجه نظامی جهان را دارد که بیش از بودجه‎ی نظامی کشورهای دوم تا هفتم فهرست رده‌بندی بودجه نظامی دنیا است. چرا این کشور همیشه دیگر کشورها را تهدید خود می‎خواند؟ چندی پیش یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا در مناطق آسیایی به طور واضح و باز برای فروش سلاح‌های پیشرفته از جمله جنگنده F-35 تبلیغات می‎کرد. به این سبب، باید بپرسیم قصد واقعی آمریکا از طریق پرداختن به "تهدید چین" چیست؟

این مقام چینی تأکید کرد: مقاصد راهبردی چین بسیار شفاف است و هدف اساسی پیشرفت چین بر ایجاد زندگی سعادتمند، تحقق احیای ملی، برقراری صلح و توسعه جهان است. از آمریکا می‌خواهیم دست از تفکر جنگ سرد منسوخ شده برداشته و به پیشرفت‎های کنونی جهان و چین نگاهی منطقی داشته باشد.

کد خبر 399707

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها