همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که درحوزه دفاع بیولوژیک شاهد ۳ لایه اصلی هستیم، گفت: دفاع زیستی یکی ازمهمترین این لایه‌ها برای شناسایی به موقع تهدیدهای بیوتروریستی است.

غلامرضا جلالی

به گزارشئ سایت پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی در نشست هم‌اندیشی پدافند زیستی زنان و خانواده، افزود: مدل‌های زیستی یکی از روش‌های اساسی تروریسم برای تضعیف بنیان یک حکومت و دولت به شیوه‌های مختلف است، از سوی دیگر اگر بخواهیم یکی از مهمترین نقطه‌های حمله در مدل‌های زیستی را بیان کنیم باید به شاخص حوزه ایمنی زیستی که در برگیرنده مجموعه بیماری‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌‌ها، سلامت غذایی، بهداشت است، اشاره کنیم.

وی با بیان این که خانواده مهمترین نهضت در جنگ‌های دفاعی است، بیان داشت: موضوع پدافند غیرعامل به عنوان جنگ نرم ابتدا باید در هسته خانواده‌ها مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.

«باید نقش زن به عنوان محور‌ی‌ترین الگو و شالوده اصلی بنیان هرخانواده مورد توجه قرار گرفته شود، همانند مادر شهید حدادیان که با وجود چنان درد عمیقی با حفظ اقتدار خود آن سخنرانی محکم را انجام داد و درحقیقت با این اقدامش دز حوزه یک جنگ نرم، استوار پاسخ بسیاری از فرافکنی‌ها را داد».

سردارجلالی با بیان این که در حوزه پدافند زیستی دستکاری‌های موجودات زنده و ژنتیک می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: گاهی این بررسی‌ها برای توسعه علم به کار می‌رود اما زمانی که بحث بیوتروریسم مطرح می‌شود همین دستکاری‌ها در ژنتیک ویروس با ایجاد تلفات جانی اقتصادی و زیستی به راحتی به عنوان تهاجم و دشمنی برای یک کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی با تاکید بر دستکاری شدن ویروس‌ ابولا افزود: یکی از استنادهای موجود برای اثبات این ادعا، نبودن ثلث اولیه این بیماری دردنیا بوده است و دراین مورد هیچ گزارش ثبت‌شده‌ای مبنی بر ابتلا به ویروسی به نام ابولا وجود نداشت ولی به یکباره این ویرویس پیدا شد.

سردارجلالی ادامه داد: در چنین دستکاری‌هایی وقتی ساختار سلول ویروسی را باز می‌کنند از طریق علم ویروس‌شناسی و ژنتیک همه قابلیت‌های آن چه از نظردما وچه از نظر برد جغرافیایی برای توسعه و انتشار آن مورد بررسی قرار می‌گیرد که نتیجه آن ابتلا سریع، کشتار به شکل بیماری مهلک می‌شود، وضعیتی که به خوبی یکی از نمونه‌های بیوتروریسم، می‌تواند محسوب شود.

رئیس سازمان پدافندغیرعامل با یادآوری جریان توسعه بیماری ثالث در چین نیز گفت: انتشار چنین بیماری‌ دست‌مایه حمله بیوتروریسمی آمریکا به کشور چین برای تضعیف و از بین بردن بازار داغ توریسم و گردشگری در آن کشور بوده است و اکنون دنیا به سمتی در حال حرکت است که متاسفانه تهدیدات زیستی از طریق دستکاری‌های ویروسی تبدیل به یک سلاح برای برخی کشورها شده است.

سردارجلالی با بیان اینکه ویروس در حالت عادی یک سلاح کاملا ماموریت‌پذیر است، افزود: گاهی حملات بیوتروریسمی می‌تواند به عنوان یک تهدید اقتصادی برای فروش انواع داروها و واکسن‌ها برای بیماری مورد نظر به کار گرفته شود، موضوعی که باز هم در جریان انتشار ثالث در چین شاهد آن بودیم.

سردارجلالی گفت: در جریان حملات بیوتروریسمی، آزمایشگاه های فوق پیشرفته می‌توانند به عنوان کارخانجات تسهیلات زیستی به شمار آیند بنابراین باید ابزارهای بسیار قوی تشخیصی برای پیش‌بینی، شناسایی ‌و خنثی‌سازی در حوزه جنگ زیستی در هر کشوری به ویژه کشور ما ایجاد شود.

رئیس سازمان پدافندغیرعامل تاکید کرد: مساله‌ای که حیاتی بودن ساخت و راه‌اندازی آزمایشگاه های فوق پیشرفته تشخیصی سطح 3 و سطح 4 را در کشور به خوبی نشان می‌دهد، زیرا درصورت بروز یک حمله بیوتروریسمی و زیستی هزینه مقاومت پدافندی در هر دفاع زیستی بسیار بالاتر از هزینه پیش‌بینی و مقاومت آفندی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید براین که پدافند انحصارا در حوزه سلامت فردی نیست، ادامه داد: به طورکلی سلامت، انسان، دام، طیور و آبزیان، محصولات کشاورزی و نباتات و آب آشامیدنی مجموعا 6 محور اساسی پدافند زیستی به شمار می روند که انسان، خانواده و امنیت غذایی و زندگی سالم از مهمترین اولویت‌ها به شمار می‌روند.

جلالی با بیان اینکه تشخیص تهدید اساسی ترین مولفه در حوزه پدافند زیستی است، اظهارکرد: باید در این زمینه کل نظام تشخیصی با راه اندازی آزمایشگاه‌های سطح 3 و 4، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع ویروس‌ها و ساختارهای ژنتیکی به روز شود.

کد خبر 399418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

دیدگاه خوانندگان