همشهری آنلاین: فاتح قله مانسلو در رشته کوه‌های هیمالیا با بیان اینکه اجساد در محدوده‌ای به وسعت زمین فوتبال پراکنده هستند و شیب محل تند و امکان سقوط بهمن وجود دارد، ضمن گلایه از حضور افراد غیر حرفه‌ای گفت: برای انتقال اجساد نیاز به ۵۰۰ کوهنورد حرفه‌ای است.

کوهنوردان در محل سانحه هواپیما

آرمان شهپری فاتح قله هشت هزار 160 متری مانسلو در رشته کوه‌های هیمالیا که برای کمک رسانی به منطقه سقوط هواپیما اعزام شده است، درگفت و گو با ایرنا گفت: هواپیمای تهران - یاسوج در منطقه‌ای از قُله «نول شمالی» از سلسله قله‌های کوه دنا به ارتفاع 3900 متر سقوط کرده و پیکرهای جانباختگان این حادثه در محدوده ای به وسعت یک زمین فوتبال پراکنده هستند.

وي افزود: انتقال پیکرهای همه جانباختگان این حادثه با وجود بارش برق و احتمال سقوط بهمن در این شرایط بسیار سخت است.

این هیمالیانورد افزود: هواپیما 200 متر پایین تر از قُله سقوط کرده است و چون محل سقوط دارای شیب بسیار تند و صعب العبور است برای جمع آوری بقیه اجساد نیاز به زمان بیشتری است.

وی اضافه کرد: بزرگترین مشکلی که هنگام امداد رسانی در بالای قُله وجود داشت ، حضور تعداد زیادی افراد عادی و غیرحرفه ای بود که این امر مشکلاتی را ایجاد کرد و ما نیز بخش زیادی از نیروی خود را صرف کمک به این افراد کردیم چرا که امکان تلفات در میان این افراد هم وجود داشت.

شهیری ادامه داد: به مدت 2 روز در بالای قُله بودیم که سرمای هوا 30 درجه زیر صفر بود و از آنجا که برف شروع به باریدن کرد مجبور شدیم قُله را ترک کنیم تا در شرایط آب و هوایی بهتر بتوان اجساد را که در ابعادی به وسعت یک زمین فوتبال پخش شده است را منتقل کرد.

وی اظهار کرد: پس از بارش برف امکان سقوط بهمن زیاد است از این رو باید پس از اینکه برف‌ها یخ زدند کار جمع اوری اجساد را شروع کرد و حداقل باید پنج روز از زمان بارش برف گذشته باشد تا امدادگران دچار بهمن نشوند.

شهپری ادامه داد: از تیم 30 نفره کوهنوردی استان فارس که به منطقه سقوط هواپیما اعزام شده بودند، تنها سه کوهنورد که هیمالیا را فتح کرده بودند به همراه چهار اسکی باز نخستین تیمی بودند که در بالای قله حضور یافتند و برای ادامه امداد نیز حاضر هستیم هر زمان که نیاز باشد به محل برویم .

کوهنوردان در محل سانحه هواپیما

این کوهنورد شیرازی افزود: در این عملیات با تجهیزات خودمان که مخصوص کوهنوردی در مناطق برفی است استفاده کردیم و برای ادامه عملیات نیز فقط باید از تعداد زیادی کوهنوردان حرفه‌ای استفاده شود چرا که با توجه به سنگینی برخی اجساد، انتقال آنها به تنهایی میسر نیست.

شهپری گفت: برای انتقال دیگر اجساد نیاز به 500 کوهنورد حرفه‌ای است و کاری از افراد امدادگر غیر کوهنورد در محل سقوط هواپیما ساخته نیست.

کد خبر 399088

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha