همشهی آنلاین: روحانی طی سخنانی با اشاره به اینکه ایران خواستار توسعه روابط با هند در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، دانشگاهی، علم و بویژه فناوری‌های نوین است ، افزود: ما در دو مورد بسیار مهم ترانزیت و مساله انرژی روابط بسیار مهم و راهبری داریم.

ایران و هند

به گزارش ايرنا، حسن روحانی رییس جمهوری ايران در مراسم امضا و تبادل تفاهم نامه‌های همکاری بین ایران و هند از روند رشد همکاری‌های مشترک ابراز خشنودی کرد و گفت: روابط تاریخی دوکشور فراتر از روابط دیپلماتیک است.

 وی در این مراسم که نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز حضور داشت با اشاره به آغاز سفر خود از شهر تاریخی حیدرآباد و سخنرانی در مراسم نماز جمعه این شهر گفت: دیروز در مسجدی در حیدرآباد صحبت کردم که خود آن مسجد ب نوعی در هم تنیده شدن دو فرهنگ و دو تمدن و دو معماری ایران و هند بود.

وی با تاکید بر نقاط اشتراک بسیار متعدد فرهنگ و تمدن ایران و هند گفت: گذشته تاریخی نشان می‌دهد که دو ملت در طول تاریخ بهترین دوستان خود را پیدا کرده بودند و ما امروز باید از این روابط حفاظت کرده و برای گسترش آنها تلاش کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه ایران خواستار توسعه روابط با هند در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، دانشگاهی، علم و بویژه فناوری های نوین است ، افزود: ما در دو مورد بسیار مهم ترانزیت و مساله انرژی روابط بسیار مهم و راهبری داریم.

وی با اشاره به سرمایه گذاری‌های هند در ایران که مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار و همچنین ساخت خط آهن چابهار به زاهدان را شامل می‌شود، گفت: در این دیدار با مقامات هندی به تفاهمات بسیار خوبی در زمینه همکاری‌های ریلی و حمل و نقل دست یافتیم.
وی با تاکید بر اینکه دو کشور در آینده توسعه همکارهای بیشتری در زمینه انرژی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی خواهند بود: گفت ایران برای توسعه سرمایه گذاری مشترک در بخش‌های مختلف نفت و گاز آمادگی دارد.

روحانی در لزوم تسهیل روابط اقتصادی دو کشور نیز به تفاهمات صورت گرفته در زمینه‌هایی همچون تعرفه‌های تجاری، تجارت ترجیحی، روابط بانکی، صدور ویزای الکترونیک و تسهیل رفت و آمد بین ایران و هند اشاره کرد و گفت این توافقات برای در منطقه نیز آثار خوبی خواهد داشت.

وی گفت : خشنودم اعلام کنم که دو کشور در مذاکرات امروز در مسایل بسیار مهم دو جانبه، و منطقه و بین‌المللی حتی در یک مورد هم با هم اختلاف نظر نداشتیم و در اهمیت روابط دوجابنه و اولویت‌های همکاری‌ها هم اتفاق نظر داشتیم.

وی گفت:همانطور که ایران آماده توسعه روابط است این اراده در مقامات هندی نیز مشاهده می‌کند.

رییس جمهور کشورمان در ادامه با اشاره به موارد اتفاق نظر دو کشور در زمینه سیاست بین‌الملل تصریح کرد: ایران و هند در مورد لزوم استحکام برجام، توسعه روابط چندجانبه و وضعیت سوریه و عراق و یمن هم نظرات مشابه دارند.

وی گفت ایران و هند هر دو معتقدند که بحران‌های موجود در منطقه باید از طریق سیاسی حل شود و به جنگ‌ها خاتمه داده شود. وی گفت دو کشور می‌تواند با استفاده از روش های فرهنگی و تبادل تجربیات با افراطی گری و تروریسم مبارزه کنند.

رییس جمهور روحانی در خاتمه سخنان خود از سفر خود به هند ابراز خوشحالی کرده و از میهمان نوازی نخست وزیر هند قدردانی کرد.

در این مراسم ا حضور حضور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و نارندرا دامورداس مودی نخست وزیر هندوستان 15 سند همکاری به امضای مقامات عالی دو کشور رسید.

کد خبر 398532

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha