همشهری آنلاین: بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی سامانه ارزی بانک مرکزی از امروز (شنبه ۲۸ بهمن) با هدف پاسخگویی به نیاز متقاضیان ارز آغاز به کار می‌کند.

به گزارش فارس رئیس کل بانک مرکزی دو روز پیش از شروع به کار سامانه جدیدی ارزی از روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: سامانه جدید ارزی از روز شنبه به صورت آزمایشی شروع به کار خواهد کرد. با استفاده از این سامانه خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند.

به گفته سیف همچنین به تدریج صرافی‌ها و سایر بازیگران بازار ارز به این سامانه متصل خواهند شد. این سامانه امکان کنترل و مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می‌کند.

اگرچه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد این سامانه امروز آغاز به کار می‌کند از جزئیات بیشتر در این باره خبری نیست و مشخص نشده متقاضیان ارز چگونه و با مراجعه به کدام آدرس می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

پیش از این نیز بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای سه سیاست «انتشار گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصد»، انتشار «انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز» و «پیش فروش سکه» را در راستای مهار افسارگسیخته نرخ ارز در بازار با جزئیاتی به شرح زیر اعلام کرده بود:
انتشار گواهی سپرده ریالی: به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود از تاریخ 28/11/96 به مدت 2 هفته مبادرت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ 20 درصد نماید. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن 14 درصد خواهد بود.

انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز: به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای 1 و 2 ساله منتشر نماید. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یک ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب 4 و 4.5 درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یک هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق قبل از سررسید، سود سپرده کوتاه‌مدت ریالی (10 درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.

پیش فروش سکه بهارآزادی: بانک مرکزی اقدام به پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با نرخ 14 میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ 13 میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی خواهد نمود.

کد خبر 398484

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha