همشهری‌انلاین: امیر قطر بحران دیپلماتیک میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را بی‌فایده خواند و خواهان امضای توافق امنیتی مشابه اتحادبه اروپا در خاورمیانه شد.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در جلسه افتتاحیه نشست امنیتی مونیخ گفت: بحران شورای همکاری خلیج فارس که ماجراجویان از طریق سیاست‌های نادرست آن را ایجاد کردند امنیت منطقه را از بین برد و نگذاشت شورای همکاری به عنوان یک مرکز سیاسی متحد باقی بماند. ما در برابر اقدام‌هاي خصمانه همسایگان طمعکارمان از حاکمیت کشور محافظت کردیم.

او گفت: قطر باوجود تمامی مشکلات و تنش‌هاجزو امن‌ترین کشورهای جهان است. کشورهای محاصره‌کننده بر کناره‌گیری از آزادی مطبوعات پافشاری کردند و تمامی مردم خاورمیانه به توافق نیاز دارند. باوجود چالش‌ها ما در ایجاد راه‌های تجاری جدید موفق بودیم. قطر متحد شد و از این بحران قوی‌تر بیرون آمد. ما با کشورهای جهان در ارتباط هستیم و طی محاصره هیچ قرارداد گازی را از دست ندادیم.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، امیر قطر تأکید کرد: تروریسم بر تمامی جهان سایه انداخته است. مردم ایمانشان را به دولت‌هایشان از دست داده‌اند و ابزاری برای تغییر مسالمت‌آمیز وجود ندارد و ما باید به شرایطی که به ظهور داعش انجامید پایان دهیم.

او از کشورهای خاورمیانه خواست اختلاف‌هايشان را کنار گذاشته و مثل اتحادیه اروپا توافق‌نامه امنیتی برای دور کردن منطقه از بحران امضا کنند.

امیر قطر با تشویق جامعه جهانی برای ادامه فشارهای دیپلماتیک بر کشورهای ذی‌ربط براي تحقق امنیت در خاورمیانه بدون ذکر جزئیات بیشتر گفت: معتقدم زمان آن رسیده که امنیت کامل در منطقه خاورمیانه محقق شود. زمانش رسیده که همه کشورهای منطقه گذشته را فراموش کرده و بر اصول و قوانین امنیتی اصلی توافق کنند و لااقل کمترین امنیتی که اجازه تحقق صلح و آسایش را بدهد محقق شود.

بن حمد ادامه داد: نباید این یک رویای غیرممکن باشد. خطرهاي زیادی هست و خاورمیانه در لبه پرتگاه است. زمان اقدام برای نجات منطقه از این پرتگاه فرارسیده است. ما می‌توانیم مثل اتحادیه اروپا عمل کرده و زمینه مشترکی را برای شکوفایی و سازندگی فراهم آوریم. انتقال از دشمنی به همکاری با یکدیگر نیازمند آن است که همه مسئولانه عمل کنیم.

کد خبر 398477

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha