همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: طبق بررسی‌های انجام شده جمعیت پستانداران شاخص استان در سال ۹۶ حدود ۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و امیدواریم این افزایش جمعیت با تلاش‌های محیط‌بانان استان ادامه داشته باشد.

افزایش ۵ درصدی جمعیت حیات وحش استان

به گزارش ایسنا، کیومرث کلانتری با اشاره به اینکه برنامه سرشماری حیات وحش با هدف برآورد جمعیت پستانداران و بهبود مدیریت زیستی مناطق اجرا می‌شود، گفت: در این سرشماری گونه‌های قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیر استان سرشماری شده است و این برنامه با در نظر داشتن فصل زادآوری و بسته به آب و هوای هر منطقه در شش منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به روش مشاهده مستقیم و سیستم موقعیت‌یاب جغرافیایی جهت ثبت مسیرها انجام شد.

وی افزود: مناطقی که برنامه سرشماری در آن اجرا شد شامل پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار، مجموعه حفاظتی جاجرود شامل پارک ملی سرخه حصار، پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود، منطقه حفاظت شده ورجین، منطقه حفاظت شده کویر، منطقه شکار ممنوع کاوه ده و مناطق آزاد ارجمند فیروزکوه، منطقه شکار ممنوع کوه سفید و محدوده آثار طبیعی ملی دریاچه‌های تار و هویر دماوند و بخشی از دامنه جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و مناطق آزاد و ارتفاعات مشرف به شهر تهران بود.

کلانتری با اشاره به این که این برنامه سرشماری توسط کارشناسان محیط زیست و محیط‌بانان با همراهی جوامع محلی، گروه‌های مردم نهاد، طبیعت دوستان و همیاران محیط زیست انجام شد، اظهار کرد: طی این سرشماری در مجموع تعداد ۱۷ هزار و ۷۶۷ راس قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیر مورد شمارش قرار گرفت که از این تعداد ۱۴ هزار و ۵۶۳ راس قوچ و میش، ۲۹۳۶ راس کل و بز، ۱۰۷ راس آهو و ۱۶۱ راس جبیر هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: در پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار ۱۰۹۷ رأس کل و بز و قوچ و میش، در منطقه حفاظت شده ورجین ۱۹۴۸ رأس، در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند و آثار طبیعی و ملی دریاچه تار و هویر ۱۴۶۱ رأس، در منطقه شکار ممنوع کاوه ده و منطقه آزاد ارجمند ۷۶۸۳ راس، در منطقه حفاظت شده کویر با احتساب ۱۶۱ راس جبیر در مجموع ۳۵۳ راس و در مجموعه حفاظتی جاجرود با احتساب ۱۰۷ راس آهو در مجموع ۵۱۹۰ راس گونه‌های حیات وحش سرشماری شده است.

بخشی از محدوده‌های آثار طبیعی ملی دریاچه‌های تار و هویر در دماوند همچنین بخشی از دامنه جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و مناطق آزاد و ارتفاعات مشرف به شهر تهران برای نخستین بار مورد سرشماری پستانداران قرار گرفتند.

سرشماری پستانداران شاخص استان تهران با حضور کارشناسان محیط زیست، محیط‌بانان، جوامع محلی، همیاران محیط زیست و گروه‌های مردم نهاد از اول آذر ماه سال جاری آغاز شد و تا اواسط بهمن ماه به‌طول انجامید. در سال ۹۵ نیز تعداد ۱۶ هزار و ۹۱۹ راس پستانداران علف‌خوار در مناطق تحت مدیریت استان تهران گزارش شده بود.

کد خبر 398168

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha