همشهری‌آنلاین: حزب اپوزیسیون طرفدار کردهای ترکیه در پی سرکوب حزب دموکراتیک خلق ترکیه به اتهام ارتباط با یک گروه تروریستی که منجر به زندانی شدن رهبران مشترک و چندین تن از اعضای این حزب شد، رهبران جدید خود را انتخاب کرد.

اعضای حزب دموکراتیک خلق ترکیه به عنوان دومین حزب اپوزیسیون بزرگ حاضر در پارلمان ترکیه، در سومین کنگره این حزب که تحت تدابیر شدید امنیتی در آنکارا برگزار شد، با رای اکثریت "پروین بولدان" و "سزایی تمللی" را به عنوان رهبران مشترک این حزب انتخاب کردند.

بولدان به جای صلاح الدین دمیرتاش، رهبر زنداني این حزب طرفدار کردها انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق در ماه ژانویه در نامه‌ای اعلام کرد که در این کنگره برای رهبری حزب کاندیدا نخواهد شد.

او با ۱۴۲ سال حبس به اتهام تبلیغات تروریستی مواجه است.

سزایی تمللی نیز به جای سرپیل کمالبی، که به عنوان جانشین "فیگن یوکسکداغ" رهبر مشترک حزب دموکراتیک خلق پس از لغو کرسی او در پارلمان ترکیه انتخاب شده بود، جایگزین شد.

سومین کنگره دموکراتیک خلق کرد ترکیه با شعارهای " امید، شجاعت و عزم" و "همه با هم در مقابل فاشیسم" برگزار شد.

هم چنین دمیرتاش در پیامی به مناسبت سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق گفت: حزب دموکراتیک خلق به عنوان یکی از ترسیم‌کنندگان خط مشی سیاسی ترکیه به یکی از تشکل‌های ماندگار سیاسی تبدیل شده است؛ یک شخصیت مستقل و بدون اتکا به اشخاص. اکنون وظیفه همه ما این است که این تشکل سیاسی را وارد یک مبارزه تاثیرگذار کرده، مقاومت‌ها را گسترش داده و با فاشیسم مبارزه کنیم.

او ادامه داد: حزب ما باید در مسیر پارلمانی، بدون انحراف از خط مشروع‌ و بدون استفاده از خشونت و درگیری به ایستادگی‌ و مقاومت خود ادامه دهد.

او گفت: حزب دموکراتیک خلق، حزب ترکیه فاشیست نیست. حزب دزدها در ترکیه نیست بلکه حزب مظلومان ترکیه است. احزاب عدالت و توسعه (حزب حاکم) و جنبش ملی‌گرا به دنبال ترکیه "فاشیست" هستند.

دمیرتاش تاکید کرد: هدف کلی ما برداشتن تبعیض‌های قومیتی است.

کد خبر 398051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار