همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت و محیط زیست البرز اعلام کرد که کاهش بارش‌ها در سال جاری سبب خشک شدن تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد این استان شده است. به گزارش ایرنا، فردین حکیمی روز پنجشنبه درحاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تالاب درالبرز افزود: این تالاب در سال های گذشته از طریق رودخانه های کردان و زیاران تغذیه می شد که امسال میزان آبدهی این رودخانه ها به کمترین سطح رسید.

خشک شدن تالاب صالحیه البرز

به گزارش ایرنا، فردین حکیمی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تالاب در البرز افزود: این تالاب در سال‌های گذشته از طریق رودخانه‌های کردان و زیاران تغذیه می‌شد که امسال میزان آبدهی این رودخانه‌ها به کم‌ترین سطح رسید.

وی اظهار داشت: اکنون تالاب صالحیه کارکرد خودش را به عنوان یک تالاب از دست داده و به عنوان یکی از کانون‌های انتشار ریزگرد تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: این تالاب در سنوات گذشته، پذیرای بیش از 120 گونه پرنده مهاجر و آبزی بود.

حکیمی با اشاره به نقش هنر به ویژه عکاسی در حفظ محیط زیست خاطرنشان کرد: تلفیق بین هنر و محیط زیست و بیان تهدیدات، چالش‌ها و بحران‌های زیست محیطی با زبان هنر موجب افزایش مسئولیت‌پذیری و گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین مخاطبان می‌شود.

نمایشگاه عکس تالاب البرز، به مدت سه روز به میزبانی مجتمع هارمونیک سنتر کرج در حال برگزاری است.

تالاب صالحیه واقع در روستای صالحیه در نظرآباد استان البرز تنها تالاب این استان است که آب ورودی به آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود.

وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از 10 هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است.

به گفته برخی منابع محلی از علت‌های خشکی این تالاب می‌توان به استفاده آب رودخانه کردان برای مصارف کشاورزی در تابستان و نرسیدن آب به این تالاب اشاره کرد.

یکی دیگر از دلایل خشک شدن تالاب صالحیه، کانال‌کشی‌هایی است که در محدوده آبریز این تالاب انجام شده است.

این کانال‌ها پیش از تشکیل استان البرز (سال 89) احداث شده و بخشی از آن در محدوده استان قزوین قرار دارد.

کد خبر 398041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار