همشهری آنلاین: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آزادی دانشجویان بازداشتی در اغتشاشات اخیر کشور، گفت: تا جایی که من در جریان هستم هیچ کدام از دانشجویان در بازداشت نیستند و همه آزاد شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، در خصوص حل مشکلات دانشجویان بورسیه، تاکید کرد: مساله بورسیه‌ها حل شده و در حال حاضر تعدادی مشغول به تحصیل هستند و برخی فارغ‌التحصیل شدند و منتظر هستند که برای شروع کار در دانشگاه‌ها جایابی شوند.

  • اگر محدودیت بودجه نبود، تمام بورسیه‌ها استخدام می‌شدند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر برای ما امکان استخدام فراهم بود، شاید همین امسال می‌توانستیم همه دانشجویان بورسیه را استخدام کنیم اما چون به دلیل بودجه با محدودیت‌هایی روبه رو هستیم، این موضوع کمی زمان می‌برد. همچنین لازم است که دانشجویان تخصص لازم را داشته باشند اما در مجموع امیداریم این مساله به زودی حل شود.

  • امیدواریم حداکثر افزایش حقوق برای اساتید در مجلس رقم بخورد

غلامی در خصوص سقف حقوق اساتید در بودجه 97، خاطرنشان کرد: با صحبت‌ها و پیگیری‌های که صورت گرفته این امیدواری را به ما داده‌اند که در مجلس این موضوع مورد توجه قرار بگیرد و افزایش حقوق برای اعضای هیات علمی تا حد ممکن اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به اینکه بودجه دانشگاه‌ها کاهش پیدا نکرده، اما میزان رشدی که ما می خواستیم اتفاق نیفتاده است، یادآور شد: در واقع متوسط رشد بودجه‌های دانشگاه‌ها کمتر از 14 درصد است، اما پارک‌های علم و فناوری بیش از 30 درصد رشد بودجه داشته‌اند و مراکز پژوهشی حدود 18 درصد رشد داشته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه‌ها معتقدند با این میزان رشدی که در هزینه‌ها صورت گرفته با نمی‌توان کار جدیدی کرد. به هر حال این توان دولت بوده و ما هنوز دنبال این هستیم که از مسیرهای مختلف منابع بیشتری را برای دانشگاه‌ها کسب کنیم.

غلامی با بیان اینکه اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در قالب مدیریت سبز در دانشگاه‌ها شکل گرفته تا بتواند الگویی برای سایر مراکز در حوزه مدیریتی باشد، اظهار کرد: ما نیازمند بازنگری در حوزه محیط زیست هستیم و این همایش بین دانشگاه‌ها برگزار شده تا روش‌های مدیریتی را در زمینه کاهش هزینه‌ها به روی برون دادها، کاهش اثرات زیست محیطی و همه رفتارهایی که در محیط های اجرایی و تولیدی وجود دارد، معرفی کند.

وی گفت: دانشگاه‌ها شاید در مقایسه با سایر نهادها و سازمان‌ها به خصوص مراکز صنعتی و تولیدی چندان در حوزه محیط زیست ایجاد نگرانی نمی‌کنند، اما ورود آن‌ها به این حوزه‌ها می‌تواند الگوي خوبی برای سایر نهادها باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که مطرح بوده، عمومی کردن توجه به محیط زیست به معنای عام است، تصریح کرد: امروز بسیاری از گروه‌های مردمی بسیار  فعال‌تر از سایر ارگان‌های کشور در زمینه محیط زیست فعالیت می‌کنند. ما باید به الگوی زیستی خود در زندگی به معنای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مصرف انرژی و مواد مختلف که عموما آثار آن به چرخه‌های تولید و منابع اصلی باز می‌گردد، توجه ویژه داشته باشیم.

غلامی عنوان کرد: موضوع بحران‌های زیست محیطی امروز تمام دنیا را در برگرفته و در کشور ما نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی که قرار گرفتیم در برخی زمینه‌ها از جمله کم‌آبی به شدت احساس می‌شود و حل این بحران‌ها نیازمند حرکت ملی است که اکنون چنین نگاهی هست و اراده نیز تا حدودی وجود دارد، اما از این جهت که چقدر دانشگاه‌ها وارد حل این بحران‌ها شده‌اند، متاسفانه بسیار کم به آن‌ها ارجاع داده شده و به طور جدی خواسته نشده است.

وی اضافه کرد: این تکلیف اصلی دانشگاهیان است که به بحران‌های زیست محیطی توجه و در مورد آن تحقیق کنند، اما یک مقاله نباید صرفا راه حل باشد. دانشگاهیان همیشه آمادگی داشته و دارند که به حل مسائل و مشکلات مختلف در مسائل ملی مشارکت داشته باشند که طبعا نیازمند یک برنامه است و باید از دانشگاهیان خواسته شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در واقع اعتبار خاصی که به دانشگاهیان برای حل بحران‌های زیست محیطی داده شده باشد، نداریم. ممکن است قرار دادهای محدودی میان برخی اساتید دانشگاهی باشد، اما در سطح یک پروژه ملی هنوز طرح خاصی وجود ندارد.

کد خبر 397651

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha