همشهری‌آنلاین: پاپ فرانسیس یک مدال برنز به اردوغان هدیه کرد که روی آن شمایل فرشته صلحی که با شیطان جنگ می‌جنگد، ترسیم شده بود.

همزمان با سفر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به واتیکان ده‌ها تظاهرکننده معترض به این سفر در خیابان‌های شهر واتیکان تظاهرات کردند و این تظاهرات در برخی مکان‌ها به خشونت کشیده شد.

به گزارش ایسنا به نقل از آرتی، واتیکان یک ممنوعیت ۲۴ ساعته برای برگزاری هرگونه تظاهرات در مرکز این شهر اعمال کرده بود اما حدود ۲۰۰ تظاهرکننده کرد و حامیان کردها در نزدیکی بنای "کاستل سنت انجلو" در کرانه رودخانه "تیبر" تجمع کرده و یک تحصن اعتراضی برگزار کردند.

بعد از آن‌که این معترضان تلاش کردند تا به مقر واتیکان نزدیک‌تر شوند تظاهرات آنها به خشونت کشیده شد.

همزمان با این اعتراضات اردوغان و پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در مقر واتیکان با یکدیگر دیدار کردند.

برخی از معترضان تلاش کردند از موانع پلیس عبور کرده و صدایشان را در محوطه واتیکان بلند کنند که این اقدام منجر به دستگیری دو تن شد.

یک گروه فعال حامی کردها نیز تلاش داشت از خط امنیتی پلیس عبور کند که با مقاومت افسران پلیس مواجه شد.

گروهی از معترضان خطاب به افسران پلیس ضد شورش فریاد می‌زدند "شرم کنید شرم کنید".

دست‌کم یک تظاهرکننده در این درگیری‌ها مجروح شد و تصاویر مربوط به این خشونت‌ها نشان می‌داد که یکی از تظاهرکنندگان مرد از ناحیه سر مجروح شده و روی زمین افتاده است.

پیش از آن واتیکان در فاصله دورتر از این درگیری‌ها مجوز یک تظاهرات را داده بود و بالغ بر ۳۵۰۰ افسر پلیس نیز در تدارک برای سفر رسمی اردوغان به شهر رم به این شهر فرستاده شدند.

پاپ فرانسیس تدابیر امنیتی در شهر واتیکان سیتی برقرار کرده بود تا جا به جایی ایمن کاروان خودروهای اردوغان را تضمین کند.

اردوغان این سفر را در پاسخ به سفر سال ۲۰۱۴ پاپ فرانسیس به ترکیه انجام داد.این اولین سفر یک رئیس‌جمهور ترکیه به واتیکان در ۵۹ سال اخیر محسوب می‌شود.

پاپ و اردوغان حدود ۵۰ دقیقه نشست خصوصی داشتند و در این نشست به بحث درباره وضعیت خاورمیانه و اشاره خاص به وضعیت شهر قدس پرداختند و بر لزوم پیشبرد صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند و در عین حال وضعیت کاتولیک‌ها در ترکیه و پذیرش پناهجویان از سوی آنکارا را مورد بحث قرار دادند.

کد خبر 397562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار