همشهری آنلاین: دانشمندان موفق به شناسایی نوعی خزه شده‌اند که می‌تواند به شکل موثری مقادیر بالا سرب را جذب کرده و گزینه خوبی برای از بین بردن آلودگی آب و خاک آلوده باشد.

شناسایی خزه‌ای که می‌تواند سرب آب را از بین ببرد

به گزارش مهر، آب‌های آلوده به سرب دغدغه اصلی محیط زیست هستند. از طرف دیگر، روش عادی از بین بردن سرب یا سایر فلزات سنگین از آب نیازمند مصرف سوخت‌های فسیلی و حجم بالاي انرژی است.

در حال حاضر از متد فیتورمدیشن برای پاکسازی زیستی خاک یا آب‌های آلوده به فلزات سنگین استفاده می‌شود.

محققان مرکز RIKEN ژاپن بر اساس متد فیتورمدیشن، شروع به استفاده از خزه F hygrometrica کردند؛ این خزه به رشد خوب در مکان‌های آلوده به فلزاتی نظیر مس، روی و سرب معروف است.

میسائو ایتوگا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: ما دریافتیم این خزه می‌تواند در مرحله رشد پروتونما به جاذب عالی سرب تبدیل شود.

به گفته وی، این توانایی ارزشمند بدین معناست که پروتونما خزه می‌تواند پاک‌کننده عالی فاضلاب‌های معادن و صنایع شیمیایی باشد.

به منظور پی بردن به این توانایی خزه در جذب سرب، ابتدا تیم تحقیق محلول‌های با غلظت‌های متفاوت ۱۵ فلز مختلف آماده کرده و آنها را در معرض پروتونما F hygrometrica قرار داد.

بعد از گذشت ۲۲ ساعت، آنالیز محققان نشان داد سلول‌های خزه بالغ بر ۷۴ درصد وزن خشک‌شان سرب جذب کرده بودند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد F hygrometrica یک ماده زیستی سودمند برای بازیابی سرب از محلول‌های آبی است که می‌تواند در حفظ محیط زیست نقش موثری داشته باشد.

کد خبر 396602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار