همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت خارجه با اعلام آخرین اقدامات و رخداد‌های مرتبط با حوزه امور خارجه به موضوع اتهامات و سخنان یک‌جانبه در بررسی وضعیت دیپلماسی ایران در صدا و سیما و بعضی از رسانه‌ها پرداخت و گفت از افترا و تهمت‌ و حرف‌های ناشایستی که بیان می‌شود گلایه‌مندیم.

قاسمی سخنگوی وزارت خارجه

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن ابراز تسلیت به بازماندگان حادثه نفتکش سانچی، درخصوص بیانیه وزارت امور خارجه خطاب به صداوسیما گفت: بحث پاسخگویی یا انتقاد به یک برنامه تلویزیونی به خاطر برجام نبود بلکه مسائلی که در آن برنامه مطرح شد، با منافع ملی مغایرت داشت و به همین خاطر وزارت امور خارجه تصمیم به شفاف‌سازی گرفت.

وی افزود: هدف نه گوینده و نه خود برنامه بود؛ آنچه برای ما مهم بود محتوا و ادعایی بود که در این باره مطرح شد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره ادعاهای یک روزنامه درخصوص تغییر ساختار این وزارتخانه اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در این باره سخن گفته شده بود. این ساختار نهایتا دستور اجرایی شدنش ابلاغ و از اول بهمن اجرا شد. این برنامه‌ها از مهمترین تغییرات ساختاری وزارت امور خارجه در طول حیات خود داشته است.

قاسمی با بیان اینکه تغییرات جامع و کیفی در همه بخش‌های وزارت امور خارجه دیده شده است، تصریح کرد: همه این ساختار تطبیق وزارت امور خارجه با شرایط جدید منطقه‌ای، بین‌المللی و حتی منطقه است. یکی از اهداف چابک‌سازی وزارت امور خارجه و کاستن از لایه‌های کارشناسی است. یکی از محورهای عمده از مدنظر ما، محوریت بخشیدن به کارشناسان و کارشناس محور بودن است که مدنظر آقای وزیر بود تا از بتوان از ظرفیت کارشناسی در سطوح بهتر و عالی‌تر استفاده شود.

وی ادامه داد: ادارات دوجانبه که هشت اداره هستند، با اختیارات بهتر و بیشتری عمل می‌کنند و جایگاه بالاتری نسبت به گذشته دارند. ادارات دوجانبه، اداراتی سیال هستند که در اختیار و خدمت وزارت امور خارجه هستند و با توان بیشتری به وظایف خود عمل می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امیدواریم این ساختار در چابک‌سازی و کارشناس محور شدن وزارت امور خارجه در شرایط کنونی جهانی نقش خود را ایفا کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم این ساختار بتواند وزارت امور خارجه را در دفاع از منافع ملی کمک کند.

 • وقتی سخن نادرستی بیان شود باید شفاف‌سازی کرد

قاسمی درباره ادعای یک روزنامه اصولگرا درباره عراقچی و اینکه حضور او به عنوان معاون سیاسی موجب بده بستان با اروپا و امریکا می‌شود، ابراز داشت: این مسئله غلط است. مسائل در سیاست خارجی در قالب یک سیاست کلان اتخاذ می‌شود و وزارت امور خارجه به عنوان مجری این تصمیمات است. اینکه بخواهیم با اغراض خاص نتیجه‌گیری‌های خاص را بگیریم، چنین چیزی در قالب وزارت امور خارجه نمی‌گنجد. نباید سخنان نادرست و ناراست را ترویج داد و به آن پاسخ داد.

خبرنگاری مدعی شد که آیا بیانیه وزارت امور خارجه برخلاف نقدپذیری دولت نیست، که قاسمی بیان کرد: خیر؛ خلافی با نقدپذیری نیست. وقتی سخن نادرستی بیان شود باید شفاف‌سازی کرد. فضای نقد هم به این معنا نیست که یک طرف سخن بگوید و طرف دیگر سکوت کند.

 • ادامه وضعیت کنونی در سوریه می‌تواند منجر به بازگشت تروریست‌‌ها شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از حمله ترکیه به عفرین اطلاع داشته است، یادآور شد: با توجه به نوع مناسبات، روابط و گفت‌وگوهای ایران با همسایگان و به ویژه با ترکیه وجود دارد و حضور ایران در کنار روسیه و ترکیه در آستانه، با دوستان ترک به صورت مرتب در ارتباط هستیم و رایزنی‌های منطقه‌ای خود را داشته و خواهیم داشت. درخصوص اقدام ترکیه در عفرین، مواضع خود را روز گذشته مطرح کردیم.

این دیپلمات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه افزود: مسائل سوریه برای ما مهم بوده است. مسائل سوریه برای ما رصد می‌شود و باید هرچه زودتر وضعیت کنونی در سوریه متوقف شود و در مسیر آستانه، تلاش‌های سازنده خود را درخصوص سوریه ادامه بدهیم. ادامه وضعیت کنونی می‌تواند منجر به بازگشت تروریست‌‌ها و افراط‌گرایان شود که به سود سوریه و کشورهای منطقه نیست. باید فاکتورهایی را درخصوص سوریه مدنظر داشت و باید حاکمیت ملی سوریه را محترم شود.

 • گشایش‌های خوبی در یکی دو هفته در روابط بانکی با چین رخ داده است

قاسمی درخصوص رفع مشکلات بانکی با چین عنوان کرد: مشکلاتی هم برای دانشجویان و هم برخی از تجار وجود داشت. مذاکراتی از قبل میان مقامات بانکی دو طرف در جریان بود و وزارت امور خارجه از طریق کانال‌های خود پیگیر می‌شد. گشایش‌های خوبی در یکی دو هفته رخ داده و امیدواریم اگر مشکلی باقی مانده، طی روزهای آینده حل شود.

وی درباره ادعای اشپیگل درخصوص احتمال برخی تحریم‌های موشکی و منطقه‌ای علیه ایران از سوی آلمان، فرانسه و انگلیس گفت: این موضوع یک بحث رسانه‌ای است و چنین بحثی را از آلمان نداشته‌ایم. روابط ما رو به رشد است و امیدورایم با توجه به مذاکرات قبلی و کنونی میان دو کشور، این روابط سیر تعالی خود را طی کند و بتوانیم روابط بیشتر و بهتری با آلمان که سابقه دیرینه‌ای با ایران دارد، داشته باشیم. این مباحث را نباید جدی گرفت. باید به برخی از مسائلی که در نشریات مطرح می‌شود، هوشمندانه نگاه کرد و حتما دولت آلمان با هوشمندی و دقت لازم در این باره برخوردار است.

 • دستورکار سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران هنوز نهایی نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران در دستورکار دو کشور قرار دارد. درخصوص دستورکار و مباحث، هنوز هیچ موضوعی قطعی نشده است اما درخصوص طیف متنوعی از مسائل دوجانبه اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... بحث خواهیم کرد.

قاسمی اضافه کرد: مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی هم حتما در آن گفت‌وگو دنبال می‌شود و حتما در زمان سفر بعد از دیدارها اطلاع‌رسانی لازم را خواهیم داشت.

 • کشورها و محافل خاصی درصدد ایجاد تنش و سوتفاهم میان ایران و اروپا هستند

وی درباره ادعای رویترز مبنی بر احتمال تحریم‌های جدید از سوی اروپا علیه ایران هم تصریح کرد: گفته و شنیده‌ای از سوی مقامات رسمی اروپا نداریم. روابط ایران با اروپا رو به رشد است که در بسیاری از زمینه‌ها قابل توسعه است. این روابط و تعاملات میان دوطرف وجود دارد که می‌تواند دشمنانی هم داشته باشد. کشورها و محافل خاصی درصدد ایجاد تنش، مشکل و سوتفاهم میان ایران و اروپا هستند. ما با اروپا و به ویژه سه کشوری که در برجام هستند، گفت‌وگوهای مستمری داریم و امیدواریم این گفت‌وگوها علیرغم دشمنانی که دارد، ادامه یابد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درخصوص سفر نیچروان بارزانی به تهران هم خاطرنشان کرد: ما روابط قدیمی و دوستانه‌ای با اقلیم داریم و سفر آقای بارزانی هم بسیار خوب و سازنده بود. مباحث خوبی مطرح شد. سفر ایشان به تهران و دیدارشان با رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی نشانه‌گر روابط و سطح روابط ما است که امیدواریم ادامه یابد و در قالب حفظ عراق واحد، این روابط ادامه یابد.

 • درخصوص مسائل منطقه‌ای با همه جهان گفت‌وگو داریم

قاسمی درباره تلاش امریکا برای کند ساختن فروش هواپیما به تهران ابراز داشت: آنچه میان بویینگ با دولت ترامپ مطرح است، مسئله داخلی امریکا است. دولت امریکا به عنوان یکی از طرف‌های برجام متعهد به اجرای دقیق و کامل برجام است و موظف است فروش هواپیماهای غیرنظامی به ایران را تسهیل کند. تخطی از این مسئله خلاف است و ایالات متحده باید پاسخگوی تخطی و اقدامات خلاف خود باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سفر وزیر امور خارجه به تهران درخصوص مسائل منطقه‌ای هم گفت‌وگو می‌شود، بیان کرد: مواضع ما درخصوص مسائل موشکی مکررا از سوی مقامات مختلف کشور بیان شده است. درخصوص مسائل منطقه‌ای با همه جهان گفت‌وگو داریم و گفت‌وگوهای دیپلماتیک به معنای گفت‌وشنود و شنیدن مواضع دیگران و بیان دیدگاه‌ها است. هنوز دستورکاری برای این سفر تنظیم و نهایی نشده است.

 • میان مذاکره، تبادل نظر، گفت‌وگو و بیان دیدگاه‌های خود و دیگران تفاوت وجود دارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ضمن امیدواری برای انجام این سفر یادآور شد: درخصوص مسائل منطقه‌ای، تلاش ایران برای مبارزه با تروریسم و نقش کشورمان برای تثبیت صلح و ثبات در منطقه و جهان و اروپا و حتی فرانسه باید گفت‌وگو کنیم. درخصوص مسائلی که در منطقه رخ می‌دهد، می‌توان در دیدارهایی از این دست گفت‌وگو کرد.

قاسمی ادامه داد: دیدارها برای صحبت و گفت‌وگو است. البته میان مذاکره، تبادل نظر، گفت‌وگو و بیان دیدگاه‌های خود و دیگران تفاوت وجود دارد.

 • وزارت امور خارجه به اندازه کافی از صبوری و سعه‌‌‌صدر برخوردار است

وی درباره انتقاد صداوسیما از بیانیه وزارت امور خارجه عنوان کرد: ایران جامعه بازی است و افکارعمومی در این باره قضاوت خواهد کرد. اقدامات ما می‌تواند منتقد هم داشته باشد و مسئله‌ای طبیعی است ولی با افتراق، تهمت و حرف‌های ناشایستی که درخصوص برخی از مسائل از سوی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، گلایه‌مند هستیم و با سیاست‌های کلان نظام همخوانی نداریم و ناچاریم در برخی از مسائل اتخاذ موضع کنیم و این مسئله نباید موجب ناراحتی بیش از حد برخی از دوستان شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان افزود: وزارت امور خارجه به اندازه کافی از صبوری و سعه‌‌‌صدر برخوردار است و کمتر در سال‌های گذشته جواب دادیم و شکایتی هم در محافل قضایی مطرح نکردیم و مجبور به صبوری بودیم و فکر می‌کنیم در نهایت افکارعمومی در این باره قضاوتی خواهد کرد.

 • عربستان نشان داده آمادگی یک رفتار منطقی با دیگر کشورها را پیدا نکرده است

قاسمی درخصوص حضور غیرقانونی مهاجران افغان به تهران گفت: این داستان کهنه و قدیمی است که از گذشته وجود داشته و دارد. یکی از کمیته‌های پنچ گانه بعد از سفر آقای ظریف به کابل، درخصوص وضعیت مهاجران و وضعیت مرزها است که دو دور در تهران و کابل تشکیل جلسه داد. در مذاکرات میان دو طرف، این مسئله در دست بررسی است و هنوز قضاوت درباره نتیجه نهایی این گفت‌وگو زودهنگام است.

وی درباره اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگیری میان ایران و عربستان اظهار داشت: سخن جدیدی در این باره از سوی آقای لاوروف مطرح نشده است اما عربستان کما فی‌السابق بر طبق اختلافات می‌کوبد و نشان می‌دهد آمادگی یک رفتار منطقی با دیگر کشورها را پیدا نکرده است. این وضعیت قابل تاسف است. عربستان قادر نیست در جهت مصالح کلی منطقه و خود حرکت کند.

 • ایران علاقه‌مند است با همه کشورهای منطقه روابطی مبتنی بر احترام متقابل داشته باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران علاقه‌مند است با همه کشورهای منطقه روابطی مبتنی بر احترام متقابل داشته باشد، تصریح کرد: امیدواریم پایه‌های همکاری منطقه‌ای را پایه‌ریزی کنیم ولی عربستان نشان می‌دهد علاقه‌مند نیست و آمادگی ندارد و در اوهام خود بیشتر دست و پا می‌زند. ایران از قبل به دعوت‌های خیرخواهانه دیگران پاسخ منفی نداده‌ایم و امیدواریم کشورها زندگی مسالمت‌آمیز بهتری با یکدیگر داشته باشند.

قاسمی در پاسخ به این سوال که هیات‌های فنی میان ایران و عربستان مبادله شده‌اند، خاطرنشان کرد: هیات‌های فنی مبادله نشده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کنونی یمن ابراز داشت: هنوز شاهد جنایت‌های ائتلاف به رهبری عربستان در یمن هستیم. وضعیت انسانی در یمن بسیار دلخراش و نامطلوب است. انتظار این است که جامعه جهانی مسببان این فاجعه را مجبور کنند به کشتار و محاصره یمن و وضعیت فجیعی که درخصوص کشتار، گرسنگی و قطحی را پایان دهد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: جامعه جهانی با اجماع جمعی و حمایت سازمان ملل باید تلاش کنند این بحران و نقطه تاریک در وضعیت کنونی جهان پایان یابد.

 • مذاکراتی درخصوص مسائل موشکی و دفاعی با هیچ کشوری نداشته و نداریم

قاسمی در پاسخ به این سوال که درخصوص بحران یمن با اروپایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اید، بیان کرد: با همه کشورها درخصوص مسائل منطقه گفت و شنود داریم و با بسیاری از کشورها این گفت‌وگوها را ادامه می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی که با فیگارو داشت، مدعی شده مذاکره موشکی با ایران صورت گرفته است. آیا شما این ادعا را تایید می‌کنید، یادآور شد: مذاکراتی درخصوص مسائل موشکی و دفاعی با هیچ کشوری نداشته و نداریم. این موضوع جزو خطوط قرمز ماست. درخصوص برخی مسائل منطقه‌ای و جهانی می‌توان با کشورها صحبت کرد ولی به معنای مذاکره نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که حفظ برجام اولویت اصلی وزارت امور خارجه است یا روابط با کشورهای منطقه، عنوان کرد: همسایگان و روابط با کشورهای پیرامونی همواره از مسائل مورد توجه ماست و این موضوع از اولویت‌های اساسی ما خواهد بود. در سیاست خارجی مسائل مهم و عمده‌ بسیاری داریم که دنبال می‌شود و در هیچ مقطعی یک موضوع را قربانی موضوعات دیگر نخواهیم کرد. بحث همسایگان بحث اساسی ماست همانطور که در برجام مواضع خود را داریم و تلاش می‌کنیم بدخواهانی که برجام را ناکارآمد کنند، ناموفق شوند.

 • نقادی لازمه حیات سیاسی است ولی تهمت، افترا و دروغ ممنوع است

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، درخصوص واکنش منتقدان وزارت امور خارجه به بیانیه دستگاه دیپلماسی علیه صداوسیما و طرح این ادعا که انتقاد از امام زمان (عج) ممکن است اما از برجام نه، گفت: همه باید منصف باشیم و در این مسیر گام برداریم. همه می‌توانند نظرات خود را ابراز کنند و نقد و نقادی لازمه حیات سیاسی و نشاط جامعه است ولی تهمت، افترا و دروغ ممنوع است.

وی درباره اعزام زوار به سوریه هم اظهار داشت: باید این سوال را از سازمان حج و زیارت پرسید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعای دادستان آلمان مبنی بر تفتیش خانه ایرانیان مقیم آلمان به جرم جاسوسی تصریح کرد: این مسائل درادامه جنگ روانی و اتهاماتی است که از سوی محافل خاص و به ویژه اسرائیل مطرح می‌شود و پیامد شکست‌های رژیم صیهونیستی در منطقه است. از طرفی، آنها نگران رو به رشد ایران با اروپا است و به همین خاطر آنها با هر ابرازی تلاش می‌کنند تا در روابط رو به رشد ایران و المان خدشه ایجاد کنند. هر آنچه تاکنون مطرح است، یک جنگ رسانه‌ای است.

قاسمی درباره ادعاهای عادل الجبیر علیه ایران و هدفی که ریاض با مطرح کردن این ادعاها می‌کند، خاطرنشان کرد: آقای جبیر برای طرح این ادعا زنده است و اگر این حرف‌ها را از ایشان بگیرد، ایشان حرف دیگری ندارد. جهان با بیان و کارکتر آشنا است و فارغ از آن سخنان سخیف، عربستان در مشکلات خود غوطه‌ور است و نمی‌تواند فجایعی که در یمن و دیگر مناطق جهان ایجاد کرده است را نادیده بگیرد.

 • ایران نشان داده که با فشار مواضع خود را تغییر نخواهد داد

وی درباره پیگیری‌های وزارت امور خارجه برای حل مسئله ریزگردها در گفت‌وگو با عراق ابراز داشت: وزارت امور خارجه در خدمت همه دستگاه‌ها و نهادها است. بخشی از مسائل ریزگردها به خارج از ایران برمی‌گردد و حتما ما در این باره ورود می‌کنیم ولی دستگاه اصلی در این حوزه سازمان محیط زیست است. ما می‌توانیم این ارتباطات را تسهیل کنیم تا آنها با موفقیت بیشتری به کار خود بپردازند.

وی در خصوص ادعای بحرین علیه ایران بیان کرد: این یک اتهام بی‌جا و خلاف است. جالب است که مجموعه اتهاماتی که مقامات بحرین علیه ایران وارد کرده‌اند طی سالیان گذشته جمع ببندید و ببنید تعداد آنها چقدر می‌شود و چقدر با واقعیت همخوانی دارد و از جای دیگری دستور آن صادر می‌شود که قابل اعتنا نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص نفوذ ایران‌ یادآور شد: ایران نشان داده که با فشار مواضع خود را تغییر نخواهد داد. وزیر امور خارجه فرانسه هنوز با جامعه ایرانی آشنایی ندارد و باید ایستادگی و دفاع ایران در مقابل فشارها را مروری کند. درباره بحث نفوذ حتما باید با وی صحبت کنیم که قطعا ایران در منطقه نفوذ دارد که مثبت است و از ثمرات آن همه از جمله اروپا و فرانسه هم استفاده کرده‌اند زیرا اگر این نفوذ نبود تروریست‌ها در دمشق و بغداد بودند و در همه جای دنیا دست به جنایت بزنند.

کد خبر 396166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار