همشهری آنلاین: احزاب مخالف دولت پاکستان در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب این کشور از تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

تجمع اعتراضی مخالفان دولت پاکستان در لاهور

به گزارش ایرنا از تارنمای خبری داون پاکستان، احزاب مخالف دولت پاکستان تحصن خود را در خیابان«مال رود» شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب آغاز کرده‌اند.

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده، به دلیل تجمع مخالفان دولت در لاهور مراکز تجاری، مدارس و مراکز آموزشی این شهر نیز تعطیل است.

بنا بر این گزارش، همه مسیرهای اطراف محل برگزاری تحصن مخالفان دولت با کانتینر مسدود شده و افرادی که خواهان شرکت در این تجمع هستند باید از چند ایستگاه ایست و بازرسی عبور کنند.

گفته می شود که بیش از شش هزار نیروی پلیس برای تامین امنیت این اعتراضات به حالت آماده باش درآمده اند.

به گزارش ایرنا «طاهرالقادری» رهبر حزب تحریک عوامی نوزدهم دیماه سالجاری گفت:از 17 ژانویه برابر با 27 دی ماه دور تازه اعتراضات سراسری ضد دولتی در پاکستان را آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: مهلت استعفای «شهباز شریف» سروزیر ایالت پنجاب و «رانا‌ثناالله» وزیر قانون و دادگستری که در قتل‌عام اعضای حزب تحریک عوامی در حادثه «مادل تاون» دست داشته‌اند، به پایان رسیده است.

قادری مدعی شده اکنون که 'شهباز شریف و راناثناالله' حاضر به استعفا نیستند، آنها را برکنار می کنیم و نه تنها شهباز شریف بلکه دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف(حزب حاکم) را نیز برکنار خواهیم کرد.

طاهرالقادری گفت:نواز شریف نخست وزیر سابق برای نجات خود از فساد مالی و بی‌کفایتی سعی داشت، قانون سوگند به ختم نبوت را حذف کند بنابراین پرده از نقاب کسانی که در این کار دست داشته‌اند را خواهیم برداشت.

طاهرالقادری همچنین اخیرا نیز در تماس تلفنی با «عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف درباره مهلت استعفا و انحلال دولت به تبادل نظر با وی پرداخت.

عمران‌خان در این تماس تلفنی اعلام کرد: آماده پشتیبانی از طاهرالقادری است و از درخواست وی برای استعفای شهباز شریف و راناثنا‌الله حمایت می‌کند.

طاهر القادری سعی دارد اعضای حزب تحریک انصاف، حزب مردم، حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم، حزب مسلم لیگ شاخه عوامی و حزب پاک سرزمین را برای برپایی تظاهرات ضد دولتی با خود همراه کند.

اعتراضات گسترده سال 2014 که البته به نتیجه هم نرسید با رهبری عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف و رهبر اهل تسنن بریلوی پاکستان یعنی طاهر القادری برگزار شد.

در آن سال با اینکه هر دو رهبر سعی کردند با حضور طرفداران خود حزب حاکم تحت فشار قرار دهند ولی حمایت احزاب اپوزیسیون به ویژه حزب مردم از حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف باعث شد تا اعتراضات پس از حدود 60 روز حضور در خیابان‌های اسلام آباد بدون نتیجه پایان یابد.

اعضای حزب تحریک عوامی پاکستان به رهبری طاهر القادری در سال 2014 در اعتراض به سیاست‌های دولت ایالتی پنجاب و شخص شهباز شریف اعتراضاتی در خیابان‌های لاهور به ویژه خیابان مادل تاون برگزار کردند که با حضور پلیس و شلیک به سوی مردم معترض به خشونت کشیده شد در این حادثه دهها نفر کشته و زخمی شدند.

طاهر القادری خواهان برکناری شهباز شریف سروزیر و رانا ثنا الله وزیر دادگستری ایالت پنجاب به علت مقصر بودن در حادثه مادل تاون است و اعلام کرده این موضوع را در دادگاه نیز پیگیری می‌کند.

در پی درخواست طاهر القادری برای برگزاری راهپیمایی مخالفان دولت در پاکستان، احزاب 'چودری برادران، مجلس وحدت مسلمین، تحریک انصاف، حزب مردم و احزاب دیگر اپوزیسیون' اعلام کرده اند که در این راهپیمایی شرکت می کنند.

لازم به ذکر است همه مسیرهای لاهور با کانتینر های بزرگ بسته شده است (که باعث مشکلاتی برای مردم لاهور شده است)

رئیس پلیس لاهور نیز تاکید کرده که کودکان به این راهپیمایی آورده نشوند و در صورت فاجعه ای (تروریستی) تظاهر کنندگان (طاهر القادری وغیره) مسئول خواهند بود.

از سوی دیگر دولت امکان خطر فعالیت های تروریستی در کشور را اعلام کرده و از سوی دیگر، رهبری حزب حاکم نیز در اثر گسترش اختلافات و جنگ سرد میان چودری نثار علی خان وزیر کشور سابق و پرویز رشید وزیر اطلاع رسانی سابق دچار مشکلات و نگرانی شده است.

پاک سرزمین به رهبری مصطفی کمال از کراچی نیز برای شرکت در جلسه قادری اعلام آمادگی کرده است.

کد خبر 395774

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها