همشهری آنلاین: سازمان فضایی ناسا امیدوار است با استفاده از اشعه ایکس بتواند سفینه‌های فضایی رباتیک را در فواصل بسیار دور از زمین هدایت کند، تحولی که بسیاری از چالش‌های موجود در این زمینه را رفع می‌کند.

سفینه‌های فضایی خودران هم از راه می‌رسند

به گزارش مهر، ناسا برای اولین بار در نوامبر گذشته از دستیابی به این فناوری خبر داده بود. این تحول راه را برای ارسال سفینه‌های فضایی خودران به عمق فضا هموار می‌کند.

جیسون میشل یکی از افرادی که در حال کار بر روی این طرح در ناسا است، می‌گوید هدایت سفینه‌های فضایی با اشعه ایکس، اکتشاف و جستجو برای یافتن ناشناخته‌ها در دورترین نقاط فضا را تسهیل می‌کند. با استفاده از اشعه ایکس می‌توان سفینه‌های فضایی را بدون نیاز به دخالت انسان به سفرهای طولانی فرستاد و به طور آنی با آنها در تماس بود.

سیستم یادشده که به اختصار SEXTANT نام گرفته، می‌تواند برای هدایت اشیای مختلف در فضا که با سرعت هزاران مایل در ساعت حرکت می‌کنند، به کار گرفته شود. در سیستم SEXTANT از ترکیبی از ۵۲ تلسکوپ و ابزار شناسایی اشعه ایکس برای هدایت و ردیابی سفینه‌های فضایی استفاده می‌شود.

گفتنی است از این سیستم می‌توان برای شناسایی و موقعیت‌یابی دقیق انواع سفینه‌های فضایی بدون نیاز به شبکه جی پی اس استفاده کرد و لذا پیش‌بینی می‌شود در آینده از اهمیت و کاربرد ماهواره‌های جی پی اس نیز کاسته شود.

کد خبر 395417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی