همشهری آنلاین: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه انتظار داریم عزم ملی سوادآموزی در دستگاه‌های مختلف دولتی وجود داشته باشد گفت: سواد و پایه اولیه آموزش را برای اعتلاء و پیشرفت زنان و بهبود شرایط خانواده و شاخص‌های اقتصادی و فرهنگی و بین المللی نیاز داریم. به لحاظ رتبه بندی بین‌المللی شکاف جنسیتی، علیرغم تحولات چشمگیر، موقعیت خوبی در جهان نداریم و باسوادی زنان می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در نشست هم اندیشی مشاوران وزراء امور زنان و خانواده و مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری ها که در سازمان نهضت سواد آموزی برگزار شد با بیان اینکه موضوع سوادآموزی برای بنده بسیار حائز اهمیت و خاطره انگیز است گفت: قبل از انقلاب اسلامی یک جریان اجتماعی به راه افتاد و یکی از شیرین ترین خاطراتم معاونت سوادآموزی شرکت کفش وین بود و در سال های پس از انقلاب استقبال زنان از سوادآموزی گسترده تر شد.

وی افزود: امروز سواد گسترده تر از توانایی خواندت و نوشتن است. افزایش سطح اطلاع نسبت به ابعاد مختلف زندگی و قدرت تشخیص به سواد برمی‌گرد و قدرت تشخیص بدون سواد اتفاق نمی افتد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه سواد را دریچه ای به سمت قدرت درک و نقد و تحلیل نسبت مسائل و اخبار و اطلاعات می دانیم گفت: یکی از مشکلاتی که امروز وجود دارد نحوه برقراری ارتباطات است و سواد پله اول برقراری ارتباطات صحیح و مناسبات صحیح اجتماعی خانوادگی و فرهنگی است.

ابتکار ادامه داد: امروز یکی از مشکلات دیگر ما محیط زیست است و نحوه ارتباط صحیح گرفتن با طبیعت، آلوده و تخریب نکردن و بهره صحیح گرفتن از طبیعت از مولفه‌های آرامش و تعادل روحی جامعه است و یکی از تعاریف سواد در این بعد می‌گنجد.

وی با اشاره به نگاه علمی و مبتنی بر تحقیقات به‌روز شده و آمار دقیق در سازمان نهضت سواد آموزی گفت: باید حرکت سواد آموزی را با تقسیم کار ملی و نگاه بین بخشی پیش ببریم. خوشبختانه رشد سوادآموزی طی سالهای 90تا 95بسیار امیدبخش است و اگر اراده در انجام امور باشد هم می‌توانیم بی سوادی را کاهش داده و هم کودکان بازمانده از تحصیل را به مدرسه برگردانیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه انتظار داریم این نگاه در دستگاه‌های مختلف دولتی وجود داشته باشد اظهار کرد: سواد و پایه اولیه آموزش را برای اعتلا و پیشرفت زنان و بهبود شرایط خانواده و شاخص های اقتصادی، فرهنگی و بین المللی نیاز داریم. به لحاظ رتبه بندی بین المللی شکاف جنسینی علیرغم تحولات چشم‌گیر، موقعیت خوبی در جهان نداریم و باسوادی زنان می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

وی افزود: زنان در سطح تحصیلات آکادمیک بسیار رشد داشته‌اند که نشان می‌دهد این ظرفیت وجود دارد. سرعت پر کردن شکاف جنسیتی سواد توسط زنان بسیار بالا بوده و باید با استفاده صحیح از فرصت ها و بکارگیری ظرفیت های داوطلبانه، فضا را برای جذب بیسوادان فراهم کنیم.

کد خبر 393670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار