همشهری آنلاین: رئیس سازمان محیط زیست گفت: بیشترین میزان آلودگی هوا به خاطر خودروهای سنگین، کامیون‌های فرسوده و اتوبوس‌ها است، گازوئیل بیشتر از بنزین ایجاد آلودگی می‌کند.

گازوئیل بیشتر از بنزین آلودگی ایجاد می‌کند

به گزارش مهر، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین اخبار از اقدامات صورت گرفته برای کاهش میزان آلودگی هوا گفت: متاسفانه بیشترین عامل آلودگی هوا ذرات زیر ۲.۵ میکرون موجود در هوا هستند. تنها این ذرات هستند که در اثر سوخت ناقص انرژی توسط خودروها تولید می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر در کشور هیچگونه ریزگردی نداریم و علت آلودگی هوا خودروهای سنگین، کامیون‌های فرسوده و اتوبوس‌هایی هستند که مصرف گازوئیل دارند. در حقیقت بیشتر از بنزین، گازوئیل ایجاد آلودگی می‌کند.

کلانتری گفت: خود سوخت هم مشکلی ندارد. سوخت مصرفی در کشور تاثیر چندانی در آلودگی ندارد بلکه نحوه سوخت است که مشکل‌ساز شده است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: با تصمیماتی که در دولت اتخاذ شد، مقرر گردید از هفته آینده ورود خودروهای سنگین و قدیمی به داخل شهرهای بزرگ را ممنوع کنیم که البته این مسئله نیز کار بزرگی است چرا که همین امر بحث ساخت و ساز و حمل و نقل مصالح توسط خودروهای سنگین را با محدودیت مواجه می‌کند.

وی با اشاره به این که باید صنعت خودرو خود را متحول کند، یادآور شد: با تکنولوژی ۲۰ سال پیش نمی‌توان کار را جلو برد اما برای شرایط فعلی انشاء‌الله در هفته‌های آینده تصمیمات جدی خواهیم گرفت که البته این تصمیمات، تصمیمات سختی خواهد بود.

کلانتری درباره این که آیا دستگاه‌های مختلف گزارشی از عملکرد خود در مسئله کاهش آلودگی هوا ارائه می‌دهند یا نه؟ پاسخ داد: دستگاه‌ها گزارش عملکرد خود را ارائه می‌دهند اما این گزارشات مشکل را حل نمی‌کند.

رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: ما می‌توانیم حمل و نقل را تعطیل کنیم تا مشکل آلودگی هوا برطرف شود، اما مشکلات دیگری به وجود خواهد آمد، اصلاح ساختار خودروسازان یک شبه انجام نمی‌شود و خودروهای داخلی ما پاسخگوی استانداردهای روز نیستند اما در شرایط فعلی با ایجاد محدودیت می‌توان مشکل را حل کرد.

کد خبر 393176

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha