همشهری آنلاین: رییس جمهوری تصریح کرد: قدس سرزمین همه مسلمانان است و پایتخت دولت فلسطین خواهد بود و از این هدف مهم هیچوقت دست برنخواهیم داشت.

روحانی

به گزارش ایرنا، حسن روحانی پیش از سفر به ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: در اجلاس استانبول به جهان اسلام و شرکت کنندگان خواهیم گفت مسئله قدس متعلق به کل دنیای اسلام و سرزمین قدس برای همه مسلمانان است.

وی ادامه داد: امروز جهان اسلام دارای اتحاد، وحدت و یکپارچگی است و یکصدا در برابر تصمیم غلط آمریکا ایستادگی کرده تا بگوییم این کار شدنی نیست.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر آمریکا بخواهد به این تصمیم خود عمل کند منطقه با فاجعه مواجه می‌شود. آمریکا در طول سال‌ها به خاطر تروریسمی که در منطقه مسلط کرده بود، موضوع فلسطین را به مسئله دوم منطقه تبدیل کرد و فکر می‌کرد از ذهن‌ها فراموش شده است و از اعتقادات مردم پاک شده است و هفتاد سال سرزمین فلسطین را اشغال کردند.

وی گفت: این حادثه علیرغم شوم بودن، نکته مثبتی در تاریخ اسلام داشت و آن اینکه همه مسلمانان جهان یکصدا فریاد زدند و گفتند مسئله فلسطین، مسئله اول دنیای اسلام است و هیچگاه از ذهن‌ها فراموش نخواهد شد.

رییس جمهوری تاکید کرد: پیام ما این است که موضوع فلسطین مسئله اول مسلمانان و دنیای اسلام است و مسلمانان در همه مجامع بین‌المللی و بویژه سازمان ملل متحد باید این اقدام را محکوم کنند.

روحانی گفت: ما حمایت قاطع خود را از ملت فلسطین اعلام می‌کنیم تا زمانی که همه فلسطینیان به سرزمین خود بازگردند و به حقوق حقه خود برسند این حمایت ادامه خواهد داشت. تا انتفاضه مردم فلسطین این حمایت ادامه خواهد داشت تا به اهدافشان برسند.

وی با بیان اینکه این سفر به دعوت رییس جمهوری ترکیه که ریاست سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد، گفت: این سفر برای شرکت در نشست اضطراری سران عضو سازمان همکاری اسلامی انجام گرفته است.

رییس جمهوری گفت: حادثه ای که امروز با آن مواجه هستیم بسیار اهمیت دارد، هم خود قدس و هم بیت المقدس سرزمین و شهری است که برای مسلمانان و همچنین مسیحیان و یهودیان مقدس است.

روحانی خاطرنشان کرد: در سرزمین فلسطین آنچه غریبه است رژیم صهیونیستی است و مسلمانان، یهودیان و مسیحیان قرن‌ها در فلسطین در کنار هم زندگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: تصمیم نادرست، غلط و غیرقانونی رییس جمهوری آمریکا برای اعلام اینکه سفارت آمریکا به قدس منتقل شود، تصمیم گستاخانه در برابر مسلمانان بود به دلیل اینکه سرزمین قدس و بیت‌المقدس متعلق به یک ملت یا یک منطقه جغرافیایی نیست و مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و قبله اول مسلمانان مسجد الاقصی است.

رییس جمهوری تصریح کرد: امروز قدس سومین مکان مقدس برای مسلمانان جهان است و اگر در برابر این تصمیم نادرست، غلط و غیرقانونی مسلمانان ساکت بودند و عکس العمل نشان نمی‌دادند چه نقشه های شومی بعدا طراحی می کردند و این تنها نقشه استکبار و صهیونیست علیه جهان اسلام نیست.

روحانی افزود: استکبار و صهیونیسم احساسات و افکار عمومی جهان اسلام و فلسطینیان را آزمایش می‌کنند . می‌بینید از همان لحظه‌ای که این تصمیم نادرست و غیرقانونی اعلام شد در سراسر دنیای اسلامی مردم به پا خاستند و از شرقی‌ترین نقاط، اندونزی تا غربی‌ترین مراکش، همه مسلمانان به پا خاستند و این اقدام را محکوم کردند.

وی با بیان اینکه اکثریت قاطع کشورهای جهان نیز این اقدام را محکوم کردند، افزود: حتی صاحب نظران و نخبگان در آمریکا نیز این تصمیم را نادرست اعلام کردند.
رییس جمهوری تاکید کرد: این تصمیم سرآغاز تنش جدید در منطقه خواهد بود و اگر مسلمانان وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کنند پیروزی بزرگی برای مسلمانان و منطقه خواهد بود.

روحانی گفت: مردم فلسطین در چند روز گذشته شجاعانه به صحنه آمدند و انتفاضه جدیدی را اعلام کردند و طی تماس تلفنی روز گذشته با آقای هنیه، ایشان گفت چهار نفر از مردم فلسطین در غزه شهید و هزار و 500 نفر مجروح شدند که در بیمارستان‌ها مشغول مداوا هستند.
وی افزود: این حرکتی که در فلسطین آغاز شد و صدای واحدی که به گوش می‌رسد وحدت و یکپارچگی و ایستادگی مسلمانان در فلسطین اولین موضوع و وحدت جهان اسلام مسئله دوم است که می‌تواند در برابر توطئه های استکبار وصهیونیست ایستادگی ومقاومت کنند.

اجلاس فوق العاده سران عضو سازمان همکاری اسلامی از صبح چهارشنبه در استانبول آغاز می‌شود.

نشست فوق العاده وزیران خارجه و سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نیز در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ٢١ و ٢٢ آذر در شهر استانبول و در سه سطح کارشناسان ارشد، وزیران خارجه و سپس سران کشورهای عضو برگزار می‌شود.

کد خبر 392354

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار