همشهری آنلاین: رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا، جزئیات تخلفات دارای نمره منفی، محرومیت و ضبط گواهینامه و همچنین چگونگی استعلام نمرات منفی را تشریح کرد.

پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور)

به گزارش فارس، سرهنگ احمد کرمی‌اسد رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا در مورد جزئیات الصاق نمره منفی به رانندگان متخلف و چگونگی روند ضبط و ابطال گواهینامه اظهار داشت: بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات که مصوبه مجلس شورای اسلامی است برای یکسری از تخلفات نمره منفی لحاظ می‌شود.

رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا تصریح کرد: علاوه بر بحث جریمه مالی که برای همه تخلفات مسبوق به سابقه است، برای تعدادی از تخلفات علاوه بر جریمه مالی، نمره منفی نیز لحاظ می‌شود.

وی با اعلام این مطلب که 172 مورد کد تخلفات راهنمایی در کشور موجود است،‌ اعلام کرد: در صورت بروز تخلف، جریمه متناسب با محل تخلف اعم از درون‌شهری، برون‌شهری و راه روستایی تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: تعدادی از تخلفات به علت آنکه در بحث انضباط ترافیکی و وقوع تصادفات مؤثر هستند، علاوه بر بحث جریمه ریالی، نمرات منفی نیز خواهند گرفت.

سرهنگ کرمی‌اسد تصریح کرد:‌ از بین 172 مورد کد تخلف، برای 20 عنوان تخلف، نمره منفی در نظر گرفته شده که به فراخور اینکه مرتکبین با خودروی شخصی یا عمومی تخلف را انجام داده باشند، نمره منفی متفاوتی می‌گیرند.

این مقام ارشد راهور ناجا به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر یک سبقت غیرمجاز با خودروی سواری شخصی صورت گیرد به راننده متخلف 5 نمره منفی و اگر همین تخلف با خودروی عمومی یا سنگین اتفاق افتد، 10نمره منفی به راننده تعلق می‌گیرد.

رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا عناوین 20 عنوان تخلف که نمره منفی به آنها تعلق می‌گیرد را به شرح ذیل اعلام کرد:

1- انجام حرکات نمایشی

2-تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 50 کیلومتر)

3- تجاوز از سرعت مجاز (بین 30 تا 50 کیلومتر)

4- سبقت غیرمجاز

5- عبور از چراغ قرمز راهنمایی

6-حرکت به طور مارپیچ

7- رانندگی در حالت مستی و مصرف روانگردان

8- حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگراه

9- عبور از محل ممنوع

10- تجاوز به چپ از محور راه

11- عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

12- عدم رعایت حق تقدم عبور

13- دور زدن در محل ممنوع

14- استفاده از تلفن همراه

15- نقص فنی مؤثر

16- عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک

17- رانندگی با وسایل عمومی بیش از زمان مجاز

18- عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه

19- عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین محصلین یا پلیس مدرسه

20- عدم رعایت مقررات حمل بار

سرهنگ کرمی‌اسد در خصوص جزئیات محرومیت ناشی از کسب نمره منفی اظهار داشت: در صورتی که راننده در مراحل اول 30 نمره منفی کسب کند گواهینامه به مدت سه ماه ضبط شده و در پایان مدت مذکور با پرداخت جریمه 600 هزار ریالی به نفع خزانه عمومی،‌ گواهینامه مسترد خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که پس از سپری کردن مرحله اول، همان راننده مجدداً 25 نمره منفی کسب کند، گواهینامه به مدت 6 ماه ضبط شده و پس از انقضاء مدت مذکور، راننده با پرداخت 900 هزار ریال جریمه به نفع خزانه عمومی، گواهینامه‌اش به وی مسترد خواهد شد.

رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا تصریح کرد: اگر راننده‌ای پس از اعمال محرومیت‌های مرحله اول و دوم تخلفات جدیدی را مرتکب شده و 20 نمره منفی بگیرد، گواهینامه‌اش ابطال خواهد شد.

این مقام ارشد راهور ناجا اعلام کرد:‌ این فرد بعد از یکسال می‌تواند برابر با مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک میلیون و 500 هزار ریال به نفع خزانه عمومی نسبت به اخذ گواهینامه جدید اقدام کند.

سرهنگ کرمی‌اسد به بیان تبصره‌ای در این بین اشاره و بیان داشت: افرادی که در مرحله اول یا مرحله دوم قرار داشته و هنوز به محرومیت نرسیده‌اند یعنی در مرحله اول 29 نمره منفی و در مرحله دوم 24 نمره منفی دارند، اگر به مدت 6 ماه هیچگونه تخلف رانندگی مرتکب نشوند تمامی نمرات منفی‌شان بلااثر خواهد شد.

وی گفت: فردی که در مرحله سوم قرار دارد مشروط به آنکه نمرات منفی‌اش به 20 نرسیده باشد، اگر به مدت یکسال هیچگونه تخلفی مرتکب نشود، تمام نمرات منفی‌اش بلااثر می‌شود.

رئیس مرکز اجرائیات راهور ناجا در خصوص چگونگی استعلام وضعیت نمره منفی توسط رانندگان اعلام کرد: رانندگان می‌توانند از طریق سایت راهور 120 برای استعلام نمره منفی خود اقدام کنند؛ همچنین ارسال شماره گواهینامه به سامانه پیامکی 1101202020 می‌تواند فرد را از تعداد نمرات منفی‌اش آگاه سازد.

کد خبر 391768

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی