همشهری آنلاین: رئیس جمهور گفت: مذاهب هم باید همدیگر را به رسمیت بشناسند، به زور، با عصبانیت و با شعار و خشونت هیچ کس را نمی توان از مسیری به مسیر دیگر هدایت کرد. اگر کسی فکر می کند دین و مذهبش بهتر است باید با عملش نشان دهد نه با زبان.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در مراسم بهره برداری از طرح توسعه بندر و اسکله شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: در این روز به یاد ماندنی که سفرای کشورهای مختلف، علما و مسئولین و مردم چابهار در استان سیستان و بلوچستان حضور دارند فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار در ایام فرخنده میلاد پیامبر و همچنین میلاد امام صادق افتتاح می‌شود.

اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

*شرایط منطقه ای ما از گذشته یک قدم بهتر است. عده‌ای فکر می‌کردند منطقه ما منطقه جنگ است. منطقه نزاع است و منطقه برخورد شیعه و سنی است و نیز منطقه برخورد افراطیون و مردم خوب این سرزمین است و سرزمین حضور قدرت های خارجی و دخالت های آنها است اما از همه اینها یک قدم فاصله گرفته ایم.

* مردم این منطقه نشان دادند که بین مذاهب مختلف و اقوام مختلف در این سرزمین فاصله‌ای وجود ندارد. در این راستا علمای شیعه سنی، نخبگان، روشنفکران چه در ایران و چه در کشورهای منطقه گام‎های بلندی برداشتند.

* آنچه برای ما مهم است اینکه همه باید به فکر همبستگی، اتحاد و منافع بیشتر در این منطقه باشیم. راهی جز اعتدال وجود ندارد. افراطی گری و خشونت به هر نامی که باشد و در هر کشوری که باشد پایانش ویرانی، خسارت و نابودی است.

* سرآغاز اعتدال باور همدیگر است. باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم. باید مردم منطقه منافع کشورهای همسایه و مردم دیگر را به رسمیت بشناسند و اقوام، فرهنگ و قومیتها را زیر چتر فرهنگ ملی کشورهای منطقه به رسمیت بشناسند.

* مذاهب هم باید همدیگر را به رسمیت بشناسند، به زور، با عصبانیت و با شعار و خشونت هیچ کس را نمی توان از مسیری به مسیر دیگر هدایت کرد. اگر کسی فکر می کند دین و مذهبش بهتر است باید با عملش نشان دهد نه با زبان. در عین حال باید اعتقادات دیگران را محترم شمرده و به رسمیت بشناسیم تعادل سرآغاز وحدت و همبستگی است واعتدال راهی است که مارا به تعامل سازنده وگسترده می رساند.

* در این منطقه هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی شود که من قدرت برتر هستم و باید کشورهای دیگر تسلیم و تابع من باشد. ابر قدرتها هم نتوانستند این کار را انجام دهند. هیچ قدرت منطقه‌ای هم قادر نخواهد بود. باید قبول کنیم قدرت ما در قدرت منطقه است نه تک تک کشورها.

* برای تعامل بین کشورها توجه به فرهنگ و سیاست نقش بالایی دارد. فرهنگ‌های ما در این منطقه به یکدیگر متصل است. از مدیترانه تا آفریقا، از ایران تا اقصی نقاط آسیا دارای فرهنگ ریشه‌داری هستیم.

* اقتصاد هم در این میان نقش بسیار مهمی بر عهده دارد. باید اقتصاد کشورها را به هم متصل کنیم. برای ایجاد وحدت باید راه‌های تجاری و پیوستگی دانشگاه ‌ها و نخبگان را حفظ کنیم. امروز هم از پیوستگی حمل و نقل صحبت می کنیم؛ چه حمل و نقل دریایی، چه ریلی، چه جاده‌ای و چه حمل و نقل هوایی. اگر کشورها به هم متصل شوند به هم احساس نیاز پیدا می کنند.

* درست است که ما همواره از ضرورت بی نیازی صحبت می کنیم اما چنین نیازی که بین ما وحدت ایجاد کند، مقدس است، چراکه همه ما به انس فرهنگی و محبت نیاز داریم. محبت چیزی است که همه کشورها نیازمند آن هستند. در اقتصاد هم ما به هم نیاز داریم. اگر کشوری فکر کند از نظر علم وصنعت به سایرین بی نیاز است، حتما اشتباه کرده است.

* اگر کشورهای مختلف بتوانند در جاده، ریل و بندر همدیگر را کنار هم یابند و منافع مشترکشان را دریابند، باعث ایجاد وحدت و امنیت می شود. امنیت تنها با قدرت نظامی به دست نخواهد آمد. اگر همه کشورهای اسلامی کنار هم بودیم، منافع مشترک را احساس می کردیم و این منافع مشترک ما را به یکدیگر متصل می کرد.

* بندر چابهار می‌تواند کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کند، این بندر می تواند منافع مشترک مردم منطقه را تامین کند. ارزش چابهار در سایه وحدت و امنیتی است که مردم سیستان و بلوچستان ایجادش کردند. اگر سیستان و بلوچستان ناامن باشد، چابهار اهمیتش را از دست می دهد. بنابراین اولین تشکر من از تمام اقوام و مذاهبی است که در این منطقه زیست می کنند. احساس امنیت را مردم به وجود می آورند.

* ما معتقدیم اگر در منطقه مشکلی وجود دارد با گفت‌وگو قابل حل و فصل است. نه نیاز به اسلحه و نه نیاز به دخالت‌های قدرت های بزرگ جهانی داریم. خودمان با وحدت و گفت‌وگو می توانیم مشکلاتمان را حل کنیم.

* ترانزیت یکی از مواردی است که از طریق موقعیت ایجاد در چابهار می تواند کشورهای حاشیه‌ای آفریقایی و اسیایی را به آسیای مرکزی و اروپای شمالی متصل کند. اولین قدم این بود که در بندر چابهار ظرفیت لازم برای رفت و آمد بار مسافرها ایجاد شود. خوشحالیم که امروز فاز اول این بندر افتتاح می شود. در فاز اول کشتی‌های صد هزار تنی می توانند در این بندر رفت و آمد کنند. از پنج اسکله دو تای آن برای حمل و نقل کانتینری است که برای ترانزیت منطقه اهمیت دارد.

* هیچ وقت با انحصار مشکلات ما حل نخواهد شد، با رقابت‌های منفی مسائل حل نمی‌شود، رقابت باید مثبت و سازنده باشد تا بتوانیم به اهداف‌مان دست پیدا کنیم. اینکه در مورد مسائل محیط زیستی هم مطالعاتی انجام شده بسیار مهم است. به طور طبیعی هر چه دخالت انسان‌ها در طبیعت کمتر باشد به نفع همه انسان‌ها خواهد بود و به عنوان مثال کلونی مرجان‌ها که از این منطقه به منطقه دیگر منتقل شده از جمله مسائل محیط زیستی بسیار مهم است زیرا بزرگ‌ترین تصفیه‌کننده آب اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها مرجان‌ها هستند که این موضوع خبر بسیار خوبی است.

* تنها راه اصلی امنیت ما این است که در منطقه اتصالات اقتصادی، علمی و فرهنگی بین کشورهای منطقه بیشتر شود و این روز بسیار خوب در آذر سال 96 و دسامبر 2017 را به مردم ایران و مردم سیستان و بلوچستان و کشورهای منطقه تبریک می‌گویم.

*از نیروی دریایی هم سپاسگزارم نه به خاطر کمک به چابهار، بلکه به خاطر ایجاد امنیت دریایی در این منطقه که نیروی دریایی توانسته در خلیج‌فارس، دریای عمان، باب‌المندب و اقیانوس هند و به کمک سایر کشورها نقش ارزنده‌ای را برای امنیت دریایی منطقه ایفا کند و این امنیت چابهار است که چابهار در کنار خود نیروی دریایی را دارد که این نیرو حافظ امنیت آب‌ها و سواحل منطقه و کشتی‌ها و ناوچه‌های نیروی دریایی و همچنین کشتی‌های تجاری کشورهای منطقه در برابر دزدان دریایی است و این یکی از مزیت‌های ایران می‌باشد.

* البته نیروهای دریایی در همه کشورهای منطقه باید در کنار هم باشند و برای امنیت بیشتر منطقه کمک کنند. لازم است از همه دست‌اندرکاران این طرح برای بندر چابهار و تامین مالی آن، مساعدت‌های کشور هند، صندوق توسعه ملی و قرارگاه سازندگی که برای اجرای پروژه تلاش کردند تشکر کنم و توفیق بیشتر را از خدا خواستارم و از خدا هم باید بخواهیم که این مساله برای ما و ملت‌های منطقه تکرار شود.

 

کد خبر 391329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار