همشهری آنلاین: روز چهارشنبه ۸ آذرماه بازارهای آسیایی تحت تاثیر موشک‌ کره شمالی دچار نوسان شد اما بر اثرات منفی آن غلبه کردند؛ در همین حال در معاملات پایانی دیشب وال‌استریت، سهام در مقادیر رکوردی بسته شد.

مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی نوشت: چهارشنبه 8 آذرماه بازارهای آسیایی تحت تاثیر موشک‌ کره شمالی دچار نوسان شد اما بر اثرات منفی آن غلبه کردند؛ در همین حال در معاملات پایانی دیشب وال‌استریت، سهام در مقادیر رکوردی بسته شد.

طبق اعلام پنتاگون، کره‌شمالی روز چهارشنبه به وقت محلی کره یک موشک قاره‌پیمای بالستیک شلیک کرد که در دریای ژاپن فرود آمد. شلیک این موشک که اولین مورد پس از ۱۵ سپتامبر، بعد از این انجام شد که آمریکا در ۲۰ نوامبر کره‌شمالی را به عنوان کشور حامی تروریسم طبقه‌بندی کرد.

به دنبال شلیک این موشک رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ اعلام کرد که آمریکا کنترل این وضعیت را به دست خواهد گرفت. همچنین نخست‌وزیر ژاپن، شینزو آبه و ترامپ توافق کردند که همکاری‌های خود در مورد کره‌شمالی را افزایش دهند.

علی‌رغم این اتفاق، به دنبال تاثیر قوی رشد سهام آمریکا با پیشرفت اصلاحات مالیاتی و با انجام سوگند نامزد ریاست فدرال رزرو، جرومی پاول در سنا، اکثر بازارهای آسیایی عملکرد بهتری داشتند.

پراکاش ساکپال، اقتصاددان امور آسیایی در آی‌ان‌جی، در یادداشت صبح امروز خود نوشت: به نظر می‌رسد بازارها نسبت به گذشته در مورد آزمایشات موشکی کره‌شمالی ایمنی پیدا کرده‌اند.

نیکی۲۲۵ ژاپن با نادیده گرفتن آزمایش موشکی اخیر کره‌شمالی، ۰.۵۲ درصد رشد کرد. صادرکنندگان مهم با تقویت دلار در برابر ین سود کردند. تویوتا ۰.۱۳ درصد، سونی ۰.۳۴ درصد، و شارپ ۰.۵۶ درصد بالا رفتند.

در شبه‌جزیره کره، شاخص کوسپی سودهای اولیه خود را از دست داد تا با افت سهام تکنولوژی، ۰.۱۳ درصد کاهش پیدا کند.

سنگین‌وزن غول‌های تکنولوژی، سامسونگ الکترونیکس، ۰.۸۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.

اس‌اندپی/ای‌اس‌اکس۲۰۰ در استرالیا ۰.۶۶ درصد رشد کرد و زیرشاخص سنگین مالی آن ۰.۸۱ درصد بالا آمد.

بازارهای بزرگ چین اندکی تحت فشار قرار گرفت؛ در هنگ‌کنگ، شاخص هانگ‌سنگ ۰.۱۶ درصد افت کرد. در سرزمین اصلی چین شاگهای کامپوزیت، ۰.۰۷ درصد افت کرد، شن‌زن کامپوزیت با کاهش ۰.۳۸ درصدی مواجه شد.

در همین زمان شاخص آسیا اقیانوسيه خارج ژاپن ام‌اس‌سی‌آی تنها ۰.۰۴ درصد زیر خط مستقیم تبادل شد.

پس از اظهارات نامزد ریاست فدرال رزرو، جرومی پاول در مورد این که عوامل افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر در حال کنار هم قرار گرفتن هستند، دلار به سود خود در طول شب ادامه داد و شاخص دلار از پایین‌ترین مقدار ۲ ماهه خود که قبلا در این هفته به آن دست یافته بود فاصله گرفت. نرخ دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم به ۹۳.۲۶۶ واحد رسید.

دلار در مقابل ین ژاپن هم تقویت شد و به ترخ ۱۱۱.۶۱ ین در برابر دلار دست یافت.

کد خبر 390950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار