همشهری‌آنلاین: اوهورو کنیاتا، در حالی امروز سه‌شنبه ۷ آذر برای دومین دور ریاست جمهوری خود مراسم تحلیف به جا می‌آورد که این اتفاق به سبب برگزاری دو دور انتخابات پرمناقشه و اعتراض‌های خیابانی مرگ‌بار ناشی از آنها با تاخیر برگزار می‌شود.

 همزمان رایلا اودینگا، رهبر مخالفان دولت کنیاتا وعده داده تا یک "تجمع یادبود" به یاد بیش از ۵۰ کشته اعتراض‌هاي چهار ماه گذشته برگزار کند.

حدود ۱۳ تن از سران کشورها که عمدتا از قاره آفریقا هستند قرار است در این مراسم در استادیومی در شهر نایروبی شرکت کنند و شاهد تحلیف کنیاتای ۵۶ ساله برای دومین و آخرین دور پنج ساله ریاست‌جمهوری خود باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،آغاز به کار دور دوم ریاست جمهوری کنیاتا در حالی رخ می‌دهد که دادگاه عالی کنیا پیروزی او در انتخابات مجدد ماه گذشته میلادی را تایید کرد.

با این حال تحلیف او احتمالا به بحران سیاسی کنیا پایان نخواهد داد و اودینگا وعده داده که به مبارزه ادامه می‌دهد.

این مناقشه انتخاباتی ابتدا در انتخابات ۸ اوت(17 مرداد) که نتایجش در ماه سپتامبر از سوی دادگاه عالی با استناد به "بی‌نظمی‌ها و اقدام‌هاي غیرقانونی" باطل شد، بالا گرفت.

این دادگاه دستور داد که انتخابات مجددا در ماه اکتبر برگزار شود و این‌بار مخالفان دولت، انتخابات را تحریم کردند که در نهایت پیروزی مطلق ۹۸ درصدی کنیاتا را آن هم با شرکت تنها ۳۹ درصد رای‌دهندگان در پی داشت.

اودینگا که برای دومین بار در سال جاری میلادی نتوانسته به ریاست‌جمهوری دست یابد معتقد است در انتخابات تقلب شده و از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرد.

او وعده داده یک "جمهوری سوم" بعد از استقلال کنیا در سال ۱۹۶۳ از بریتانیا پایه‌گذاری کند و همچنین به برنامه اعتراض‌ها و تحریم‌های اقتصادی خود با هدف تضعیف "دیکتاتوری" کنیا ادامه دهد.

بحران سیاسی فعلی در کنیا سبب تشدید نارضایتی‌های اجتماعی، قومی و همچنین جغرافیایی در این کشور ۴۸ میلیون نفری شده‌است.

کد خبر 390821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار