همشهری آنلاین: وزیر خارجه آمریکا با عنوان کاهش پرسنل این وزارتخانه فشار برای استعفای زنان، سیاه‌پوستان و اقلیت‌تبارها از جمله لاتین‌‌تبارها را افزایش داده است.

تیلرسون

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا بسیاری از دیپلمات‌های وزارت خارجه از جمله زنان عالی‌رتبه و یا اقلیت‌ها را اخراج کرده است.

این نشریه که گزارشی درباره اخراج‌ها، ‌استعفاها و تاثیر آنها داشته، تاکید دارد تیلرسون پیش از آنکه به عنوان وزیر خارجه در دولت ترامپ روی کار بیاید تصمیم گرفت تا کاهش بودجه ۳۱ درصدی را اجرا کند. همین رویکرد منجر به ایجاد رهبری متفاوتی در وزارت خارجه نسبت به دولت‌های پیشین شد. اکنون وضعیت به گونه‌ای است که درب خروج به کارمندان باسابقه و ارشد وزارت خارجه آمریکا نشان داده می‌شود و یا آنها را با پیشنهاد امتیاز مالی به استعفا تشویق می‌کنند.

در این گزارش همچنین آمده است: تیلرسون روند استخدام را متوقف کرده و امید دارد تعداد کارکنان وزارت خارجه را تا اکتبر ۲۰۱۸ به میزان ۲۰۰۰ نیرو کاهش دهد. این برنامه سریعی برای کاهش نیروها در کمتر از یکسال آتی است. این تلاش‌ها علی‌الخصوص دیپلمات‌های اقلیت وزارت خارجه را هدف گرفت مهمترین آنها نیروهای کارکشته سیاهپوست و لاتین‌تبار و اکثرا زن بوده‌اند.

این تلاش ظاهرا آگاهانه تیلرسون برای کاهش رده‌هایی در وزارت خارجه آمریکا قطعا در ماه‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

قانونگذاران کنگره نسبت به این رویکرد تردید دارند و ‌ظاهرا از اینکه با آنها رایزنی نشده،‌ ناراحتند. این مساله دغدغه دو حزب اصلی آمریکاست. جین شهین، از سناتورهای دموکرات آمریکا و سناتور جان مک‌کین جمهوری‌خواه از رهبری تیلرسون انتقاد کرده و طرح‌های او برای اصلاح این وزارتخانه‌ از طریق کاهش نیروها را مورد انتقاد قرار داده و در نامه‌ای مشترک از او خواستند تا تغییر رویه بدهد.

کد خبر 390644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار