همشهری آنلاین: دولت سعودی عکسبرداری و فیلمبرداری در مسجدالحرام و مسجدالنبی را ممنوع اعلام کرد.

ممنوعیت عکاسی در مدینه و مکه

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وبسایت «استریت تایمز»، دولت عربستان سعودی هرگونه عکسبرداری و فیلمبرداری زائران در اماکن مقدس مکه و مدینه را تحت هر شرایطی ممنوع اعلام کرد.

این ممنوعیت از سوی وزارت خارجه عربستان سعودی وضع و در مسجدالحرام واقع در مکه و مسجد النبی واقع در مدینه اعمال خواهد شد. این وزارتخانه در یادداشتی دیپلماتیک به تمامی نمایندگان خارجی مجاز حاضر در عربستان، آنها را از اعمال چنین ممنوعیتی با خبر کرد.

مقامات سعودی اعلام کردند این ممنوعیت در چارچوب حفاظت و نگهداری از این اماکن مقدس و همچنین حفظ آرامش زائران حین انجام اعمال حج و عبادت وضع شده است.

در سال های اخیر زائران تصاویر بسیاری از این اماکن مقدس در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. منتقدان معتقدند چنین اقداماتی بیشتر مناسب تورهای گردشگری است و با ماهیت زیارت و عبادت در این اماکن منافات دارد.

در اطلاعیه ممنوعیت عکسبرداری و فیلمبرداری در اماکن مقدس آمده است: «در صورت مشاهده هرگونه تخلف، ماموران امنیتی وظیفه دارند دوربین فرد متخلف را ضبط کنند.» این ممنوعیت برای تمامی زائران حج و عمره از کشورهای مختلف اعمال خواهد شد.

زائران مسلمان از وضع چنین ممنوعیتی ابراز ناراحتی کردند و گفتند این تصاویر تنها یادگاری هایی از سفر به اماکن مقدسی است که شاید هر کس فقط یک بار در طول عمر خود آن را تجربه کند. بهتر بود مقامات سعودی به جای اعمال ممنوعیت کامل، عکسبرداری و فیلمبرداری را در برخی نقاط مشخص ممنوع کنند.

 

کد خبر 390493

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار گردشگری و ميراث فرهنگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha