همشهری‌آنلاین: سرگئی لاوروف،وزیر خارجه روسیه گفت، واشنگتن در واکنشی نامناسب به تهدیدهای کره شمالی در حال نظامی کردن منطقه آسیا-پاسیفیک با تزریق سلاح به ژاپن و کره جنوبی است و این کشور را به عمد تحریک می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از میزبانی تارو کونو، همتای ژاپنی‌اش در مسکو با خبرنگاران صحبت کرد و گفت: مسکو تلاش‌های آمریکا را در نظامی کردن منطقه آسیا- پاسیفیک و تزریق سلاح به این منطقه به بهانه مقابله با تهدیدهای کره شمالی غیرقابل قبول می‌داند.

لاوورف با متهم کردن آمریکا به تحریک کره شمالی گفت: جای تاسف است که طی چند ماه اخیر باوجود عدم انجام آزمایش‌هاي موشکی از سوی پیونگ یانگ، آمریکا راضی نشده و باز هم دست به اقدام‌هاي تحریک‌آمیز می‌زند. گویا آمریکایی‌ها منتظرند صبر کره شمالی به پایان برسد تا بتوانند بار دیگر گزینه نظامی را مطرح کنند. همان طور که مقام‌هاي آمریکا بارها گفته‌اند همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی درباره کره شمالی روی میز است.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، او ادامه داد: ما براین باوریم که اقدام‌هاي انجام شده از سوی آمریکا و متحدانش در منطقه "کاملا نامناسب" است. روسیه نگرانی شدید خود را بابت این حقیقت که ژاپن یا کره جنوبی در واکنش به تهدیدهای کره شمالی میزبان سیستم‌های دفاعی موشکی آمریکا شوند ابراز کرده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: سامانه دفاع موشکی مشابهی از سوی آمریکا در اروپا در حال مستقر شدن است. واشنگتن مدعی است که آن را برای دفاع از قاره سبز در مقابل موشک‌های ایران مستقر می‌کند. اگر شما روی نقشه هم نگاهی بیندازید، می‌بینید که سیستم دفاع موشکی آمریکا به سوی چین و روسیه هدف گرفته شده است.

اما وزیر امور خارجه ژاپن با این اظهارات از سوی لاوروف مخالفت کرد و گفت که این سامانه دفاع موشکی روابط میان توکیو و مسکو را مخدوش نمی‌کند و استفاده از همه ابزار ممکن و تشدید فشارها بر کره‌شمالی برای توقف برنامه‌های هسته‌ای و آزمایش‌هاي موشکی‌اش ضروری است.

لاوروف در ادامه تاکید کرد که سیستم آگیس می‌تواند با موشک‌های "کروز توماهوآک" مسلح شود. دولت مسکو از اقدام‌هاي موشکی و اتمی کره شمالی که نقض‌کننده آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است، استقبال نمی‌کند.

دیدار میان وزرای خارجه روسیه و ژاپن در حالی انجام شد که تنش در شبه جزیره کره در بالاترین سطح خود قرار دارد.

در ماه‌های گذشته، واشنگتن نشان داده که مساله اقدام نظامی علیه کره شمالی را مدنظر دارد.

کد خبر 390463

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها