همشهری آنلاین: خبرگزاری فرانسه ازبروکسل گزارش داد: اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی در مورد اوضاع زیمبابوه، خواستار یافتن راهکاری مسالمت آمیز برای بحران در این کشور شد.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بحران زیمبابوه

براساس این گزارش، «کاترین ری» سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: این مساله، مایه نگرانی اتحادیه اروپا است و ما از همه نقش آفرینان در این کشور می خواهیم از رویارویی به مذاکره با هدف دستیابی به راهکاری مسالمت آمیز رو آورند.

وی افزود: ما آنچه را دراین کشور در حال وقوع است، به دقت دنبال می کنیم و تاکید داریم که حقوق اساسی شهروندان باید مورد احترام قرار گیرد و از فرمان قانون اساسی و حکومت دمکراتیک پاسداری شود.

ارتش زیمبابوه کنترل این کشور را دردست گرفته و رابرت موگابه رئیس جمهوری را در بازداشت خانگی قرار داده است. خودروهای ارتش مسیرهای اطراف پارلمان را مسدود کرده، اما ژنرال ها از قبول انجام کودتا در این کشور خودداری کرده اند.

موگابه و همسرش در فهرست سیاه تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارند. در این فهرست، اسامی چهره های اصلی در نظام حاکم زیمبابوه مشاهده می شود که با ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی ها مواجه هستند.

اتحادیه اروپا درابتدا زیمبابوه را درسال 2002 به دلیل سوابق حقوق بشری در این کشور تحریم کرد. موگابه تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا را اشتباه دانست وسال گذشته این تحریم ها را عامل ناتوانی دولت خود در پرداخت حقوق به موقع کارگران برشمرد، مساله ای که به اعتصابی فلج کننده در این کشور منجر شد.

در همین حال، جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی که در همسایگی زیمبابوه قرار دارد و یکی از متحدان نزدیک موگابه است، گفت که رئیس جمهوری کهنه کار زیمبابوه در تماسی تلفنی به وی گفته است که تحت حبس خانگی قرار دارد.

تنش بین موگابه و تشکیلات نظامی زیمبابوه که از مدت ها قبل، حکومت وی را استوار نگه داشته، در هفته های اخیر نمود علنی یافته است.

کد خبر 388654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار