مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: بر اساس اطلاعات استخراج شده از تصاویر ماهواره‌ای در سال ۹۴ حدود ۱۳۷ هزار و ۳۸۶ هکتار بر سطوح جنگل‌های شمال کشور افزوده شده است.

خداکرم جلالی

به گزارش مهر، خداکرم جلالی اظهار داشت: اطلاعات نقشه‌های دوره‌ای جنگل‌های شمال نشان می‌دهد در طول ۶۰ سال گذشته مساحتی معادل ۱۵ هزار و ۲۰۴ هکتار از جنگل‌های شمال کاسته شده است.

وی اضافه کرد: نقشه‌های دوره‌ای جنگل‌های شمال نشان می‌دهد از سال ۱۳۳۴ تا پایان سال ۹۴ مجموع کاهش سطوح جنگلی در شمال کشور ۲۴۰ هزار و ۷۰۴ هکتار و مجموع سطوح افزایش سطوح جنگلی معادل ۲۲۵ هزار و ۵۰۰ هکتار است.

به گفته رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، روند کاهشی سطوح جنگلی در کشور با تلاش مجموعه منابع طبیعی به حداقل خود در ۱۰ سال اخیر رسیده به طوری که بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از وضعیت منابع جنگلی ایران، مساحت جنگل‌های ایران با تاج پوشش بیش از ۵ درصد در سال ۲۰۱۰ معادل ۱۳ میلیون هکتار بوده و این میزان در سال ۲۰۱۵ به عدد ۱۴.۳ میلیون هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: از سوی دیگر در ارزیابی‌های دانشگاه Yale و موسسه Epl در مورد بهبود شاخص‌های محیط زیست ایران، میزان تخریب سالانه جنگل‌های کشور معادل یک دهم درصد محاسبه شده و ایران در میان ۱۳۷ کشور جهان رتبه ۱۶ را در زمینه بهبود عملکرد حفاظت از جنگل‌ها کسب کرده است.

جلالی گفت: بر اساس ارزیابی کمی جنگل‌های شمال کشور و نقشه‌های تولید شده در سال ۹۴، مساحت جنگل‌های شمال با انبوه بیش از ۵ درصد در حوزه استحفاظی چهار اداره کل منابع طبیعی استان گلستان، مازندران، نوشهر و گیلان دو میلیون و ۷۳ هزار و ۳۸۶ هکتار است.

وی اضافه کرد: همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد مساحت حفره‌ها و اراضی فاقد پوشش محاط در جنگل مساحتی معادل ۱۵۱ هزار و ۵۱۶ هکتار را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نتایج پروژه پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع به سفارش سازمان حفاظت محیط زیست را که حاکی از کاهش ۳۰۰ هزار هکتاری جنگل‌های شمال است، رد کرده و آمار مربوط به این مطالعات را به دلیل بکارگیری روش‌های غیر دقیق و استفاده از معیارهای متفاوت، غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه می‌داند.

جلالی خاطر نشان کرد: در این روش مطالعه به دلیل ناهمگنی پوشش جنگلی در شمال کشور، تشخیص محدوده‌های جنگلی توسط نرم‌افزار و رایانه در بسیاری نقاط دچار ضعف و فقدان شده و سطوح قابل توجهی از پوشش جنگلی به دلیل عدم تشخیص سیستماتیک از آمار حذف شده است.

وی یادآور شد: از سوی دیگر در این مطالعه درختان جنگلی با ارتفاع کم‌تر از ۵ متر و یا درختچه‌های موجود نادیده گرفته شده در حالی که این عناصر جزء لاینفک اکوسیستم هیرکانی هستند.

جلالی افزود: علاه بر این، مساحت قابل توجهی از عرصه‌های جنگل‌کاری شده در دهه ۷۰ در مناطق جنگلی استان‌های گلستان و گیلان که اکنون دارای پوشش مناسب است، در مطالعات و آمار ارائه شده توسط موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع مغفول مانده و محاسبه نشده است.

تصریح کرد: افزایش سطوح جنگلی بدان معنی نیست که تخریب در جنگل‌ها کاملا متوقف شده بلکه بررسی‌های سوابق اجرایی در جنگل‌های شمال نشان می دهد که سطوح عملیات حفاظتی و حجم عملیات احیایی و توسعه جنگل و جنگل‌کاری در مقایسه با سطوح تخریب شده، افزایش یافته و سازمان جنگل‌های مراتع و آبخیزداری کشور تلاش کرده تا با بازسازی اراضی تخریبی، کمیت جنگل‌های شمال را حفظ و تا حد امکان افزایش دهد.

کد خبر 386004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار