یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: روسیه کشور اصلی دارنده صنعت فضایی در جهان از جمله پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر، طراحی موشک چند منظوره‌ای را در دستور کار قرار داده که یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن پاکسازی فضا از قطعات و ماهواره‌های سرگردان است.

روسیه رفتگر فضایی می‌سازد

به گزارش ایرنا، طراحی موشک حامل ابر سنگین یکی از مهم‌ترین اهداف صنعت فضایی فدراسیون روسیه اعلام شده که اجرای آن از جمله باعث تأمین امنیت انفورماتیک این کشور خواهد شد.

بوریس کاتورگین که از سال 1991 تا 2005 مدیر عامل شرکت فضایی انرگوماش بوده در مصاحبه با پایگاه رسانه اسپوتنیک که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: با کمک موشک ابر سنگین آنگارا-А5В می توان به اهداف زیادی از جمله تأمین امنیت انفورماتیک، پژوهش‌های علمی و تسخیر فضای کیهانی فراتر از مدارهایی که امروز داریم، دست یابیم.

به عقیده این کارشناس روسی موشک ابرسنگین همچنین برای پاکسازی مدار فضایی از دستگاه‌های سرگردان و رفع خطر شهاب سنگ‌ها لازم خواهد شد.

کاتورگین افزوده است: مدار ثابت پر از زباله‌های فضایی شده است که ضرورت دارد پاک شود. برای این هدف باید موشک حامل ابرسنگین ساخته شود تا مانده دستگاه‌های سرگردان را به فضای دور کیهانی براند یا به جو زمین بفرستد تا بسوزند و از این رو نیاز به چنین موشکی فوق‌العاده زیاد است.

بر پایه اطلاعات اعلام شده، موشک ابر سنگین آنگار-А5В نوع دیگری از جدیدترین موشک مافوق سنگین آنگارا- آ5 است که انتظار می‌رود تا37،5 تن بار مفید را به مدار اطراف زمین حمل کند.

مطابق آخرین ارزیابی‌ها، آزمایش موشک ابر سنگین آنگارا-А5В ممکن است سال 2027 در پایگاه فضایی واستوچنی روسیه آغاز شود.

برآورد می‌شود، شمار زباله‌های فضایی ده‌ها میلیون قطعه باشد که بیش از 500 هزار عدد آنها هنگام چرخش در مدار زمین رهگیری می‌شوند.

با توجه به سرعت این زباله‌ها که حدود ۱۷ هزار و 500 مایل در ساعت است، امکان آسیب رساندن به ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی حتی با قطعات نسبتاً کوچک وجود دارد.

با ارزیابی‌های صورت گرفته، اگر این زباله‌ها پاک نشوند، برخورد زنجیره‌ای قطعات سرگردان با هم، ذراتی کوچک‌تر و پرشمارتر ایجاد خواهد کرد.

کد خبر 385123

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار