همشهری آنلاین: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که ایران در مقابل اجرای طرح کاتسا اقدام متقابل انجام می‌دهد؛ لذا نیروی رسمی نظامی آمریکا را در لیست گروه‌هایی که امنیت و ثبات بین‌المللی را برهم می زند، قرار می دهد.

علیرضا رحیمی

ایسنا نوشت: علیرضا رحیمی با اشاره به اظهارات عصر روز جمعه دونالد ترامپ به وقت واشنگتن در کاخ سفید اظهار داشت: اصل عمل متقابل به کشورها اجازه می‌دهد که نسبت به عملی که کشوری دیگر انجام می‌دهد، اقدام متقابل کند.

وی افزود: قطعا آمریکا از این اصل مستثنی نیست. اگر قرار باشد نیروی نظامی رسمی کشور ما در زمره گروه‌های تروریستی قرار گیرد، ما نیز نیروی رسمی نظامی آمریکا را در لیست گروه‌هایی که امنیت و ثبات بین‌المللی را برهم می‌زنند، قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا در تاریخ روابط بین‌المللی اقدامی بی سابقه و غیرقابل قبول است؛ لذا ایجاب می‌کند ما نیز براساس اصل متقابل همین رفتار را با نیروی رسمی نظامی آمریکا انجام دهیم.

این عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید همچنین به تصمیم ترامپ درباره برجام اشاره و اظهار کرد: در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف حسن نیت خود را به جامعه جهانی نشان داده است، ترامپ تلاش می‌کند فضای ایران‌هراسی را به خصوص بعد از برجام تشدید کند. حال این‌که برجام به همه دنیا ثابت کرد ایران به دنبال برقراری صلح و امنیت در منطقه و عرصه بین‌المللی است.

وی با تاکید بر این‌که «همه اعضای 1+5 متعهد به اجرای برجام هستند»، گفت: این‌که آمریکا بخواهد از ابزار سیاسی در برجام استفاده کند خلاف مفاد برجام و چارچوب حقوقی این توافق حرکت کرده است.

وی افزود: البته اظهارات ترامپ نسبت به ایران موضوع جدیدی نیست کما این‌که اظهارات سخیفی را در سخنرانی‌اش در سازمان ملل مطرح کرد و با پاسخ قاطع رئیس‌جمهور ایران مواجه شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکیدکرد: همانطور که ما از قبل اعلام کردیم جمهوری اسلامی ایران برای همه وضعیت‌ها آمادگی کامل دارد اما نگاه ابتدایی‌اش این است که در فضای آرام و در چارچوب مفاد برجام به تعهدات حقوقی و بین‌المللی‌اش در تامین امنیت و صلح جهانی عمل کند.این همان روح و مفاد برجام است که ترامپ برخلاف آن رفتار کرده و می خواهد امنیت، ثبات و صلح بین‌المللی را برهم زند.

کد خبر 384942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =