پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک شرکت خودروسازی بستری برای ساخت کامیون‌های مختلف طراحی کرده که با سلول سوختی هیدروژن کار می‌کند و قابلیت فراهم کردن برق و آب در مواقع اضطراری را دارد.

کامیونی که برق و آب تولید می‌کند

به گزارش مهر، با توجه به تندبادها و بلایای طبیعی که در این اواخر در آمریکا اتفاق افتاده، شرکت جنرال موتورز طرحی را برای مقامات ارتش رونمایی کرده که احتمالا در این موارد کارآمد خواهد بود.

این شرکت از GM SURUS رونمایی کرده که در حقیقت یک پلتفورم با چهار چرخ است و می‌تواند ماموریت‌های مختلفی انجام دهد و حتی به طور خودران عمل کند.

این شرکت معتقد است کامیونی که روی این پلتفورم قرار گیرد علاوه بر کاربردهای نظامی می‌تواند پشتیبانی اضطراری طی بلایای ناگهانی فراهم کند. این پلتفورم دارای سیستم سلول سوختی جدیدی به نام Hydrotec است که الکتریسیته را برای موتورهای الکتریکی هر محور فراهم می‌کند. این خودرو می‌تواند با یک بار شارژ هیدروژن ۴۶۶ کیلومتر طی کند. چنین کامیونی مجهز به یک پک باتری لیتیومی نیز خواهد بود.

به دلیل وجود سلول سوختی می‌توان موتورهای الکتریکی و مخزن‌های ذخیره هیدروژن و باتری‌ها را زیر این پلتفورم کار گذاشت.

جالب آن که خودرو می‌تواند برای تامین برق در مواقع اضطراری، الکتریسیته تخلیه کند و حتی آب آشامیدنی فراهم کند. آب در حقیقت یکی از موادی است که از سلول سوختی هیدروژنی خارج می‌شود.

کامیون‌هایی که با این بستر ساخته می‌شوند، مجهز به فناوری خودران خواهند بود.

جنرال موتورز قصد دارد از این طرح برای تولید خودروهای تجاری استفاده کند و به نظر می‌رسد ارتش آمریکا نخستین مشتری این کامیون‌ها باشد.

کد خبر 384815

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha