همشهری آنلاین: مجمع عمومی سازمان ملل با شرکت ۹۰ تن از سران کشورهای جهان آغاز می‌شود.

نگاهی به هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجمع امسال که هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل محسوب می‌شود در حالی از امروز آغاز می‌شود که قرار است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای نخستین بار در آن سخنرانی کند.

از جمله نکات مربوط به این دوره حضور ۹۰ تن از سران کشورها، پنج معاون رئیس‌جمهور، ۳۹ تن از سران دولتی، سه معاون نخست وزیر و ۵۲ وزیر است.

در این دوره روسای جمهور آمریکا و فرانسه یعنی دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون به همراه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای نخستین بار است که به سخنرانی می‌پردازند.

همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان نیز که به منظور شرکت در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، قرار است طبق برنامه از پیش تعیین شده، روز چهارشنبه در این مجمع سخنرانی کند.

موضوع برجام، بحث مبارزه با تروریسم و مساله میانمار از جمله سرفصل‌هایی هستند که حسن روحانی درخصوص آنها صحبت خواهد کرد.

همچنین آداما بارو، رئیس‌جمهور گامبیا که چندی پیش توانست رهبر دیرین این کشور یعنی "یحیی جامع" را شکست دهد نخستین سخنرانی بین‌المللی خود را تجربه می‌کند.

امسال ری یونگ هو، وزیر امور خارجه کره شمالی بر حسب تصادف جایگاهی در ردیف اول در مجاورت تریبون دارد.

هر سال برای مشخص کردن ترتیب جایگاه‌ها اسم یک کشور از یک جعبه بیرون می‌آید تا بر حسب آن ترتیب الفبایی رعایت شود. برنده امسال جمهوری چک بود و به همین دلیل برحسب ترتیب الفبایی نام جمهوری دموکراتیک خلق کره یعنی کره شمالی در جایگاه دوم ردیف اول قرار می‌گیرد.

همچنین تدارکات زیادی نیز برای پذیرایی و سرو غذا دیده شده است و یک منوی مفصل برای ضیافت ناهار امسال مجمع عمومی سازمان ملل برای امروز (سه‌شنبه) با انواع پیش غذاها، نوشیدنی‌ها و غذاها تهیه شده است.

در این ضیافت ناهار دونالد ترامپ در کنار آنتونیو گوترش می‌نشیند و از جمله دیگر حاضران این ضیافت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، دوریس لئوتارد، رئیس‌جمهور سوئیس، لنین مورنو، رهبر اکوادور، مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، الن جانسون - سیرلیاف، رئیس‌جمهور لیبریا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، آلفا کوندر، رئیس‌جمهور گینه و دالیا گریبائوسکایه، رئیس‌جمهور لیتوانی هستند.

هزاران افسر پلیس برای مدیریت ترافیک در جریان برگزاری این اجلاس در شهر نیویورک به کار گرفته شدند و چندین خیابان به منظور رفت و آمد هیات‌های کشورها در این شهر بسته شدند.

قیمت هتل‌ها نیز در بیشترین حد قرار دارند و ترامپ در برج ترامپ در منهتن سکونت خواهد داشت و این به معنی بسته شدن این منطقه خواهد بود.

کد خبر 382763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار