همشهری آنلاین: سخنگوی دولت با اعلام اینکه مواضع رییس جمهور در مساله حصر صریح، شفاف و قاطعانه در شورای عالی امنیت ملی اعلام شد از دبیر شورا تقاضا کرد در این مساله اطلاع رسانی کند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود درباره مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص ادامه حصر، اظهار کرد: مواضع رییس‌جمهور در جلسه این شورا صریح، شفاف و شجاعانه بود اما اجازه بدهیم چون مباحث جنس امنیتی دارد توسط دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان شود.

وی در ادامه افزود: موضوع حصر به تصمیم شورای عالی امنیت ملی در دوره پیش از دولت آقای روحانی مربوط می‌شود. موضوع حصر باید حل شود و اجازه بدهید با روش منطقی خود این موضوع دنبال شود. همه می‌دانید ما چه موضعی نسبت به این مباحث داریم اما بگذارید حل این مساله از طریق مسیر خود پیش برود. جایگاه رفیع رهبری برای ما محترم و امنیت کشور برای ما مهم است. ما باید بتوانیم زمینه‌ای فراهم کنیم که این مشکل حل شود. توصیه من هم این است که اطلاع‌رسانی در این موضوع را به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی واگذار کنیم.

نوبخت در پاسخ به اینکه القا می‌شود  رییس‌جمهور هم موافق ادامه حصر است، اظهار کرد: درست است که رییس‌جمهور، رییس شورای عالی امنیت ملی است اما جایگاه این ریاست با جایگاه ریاست بر هیات وزیران فرق می‌کند. در شورای عالی امنیت ملی غیر از اعضای دولت، فرماندهان ارتش و سپاهان و روسای سایر قوا هم حضور دارند بنابراین این جایگاه با جایگاه رییس هیات دولت متفاوت است. همه از نظر قاطع رییس‌جمهور در مورد حصر آگاه هستند و من هم به مواضع باصلابت رییس‌جمهور که با استدلال و رعایت همه جوانب به منافع ملی مطرح شد افتخار می‌کنم. حل این مساله به اجماع‌سازی و تعدیل کردن نظرات سایر اعضا هم نیازمند است، زیرا غیر از اعضای دولت، شورای عالی امنیت ملی اعضای دیگری هم دارد.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به مصوبات اخیر شورای اقتصاد درباره جذب سرمایه خارجی، گفت: در سال جاری پنج میلیارد دلار در بخش نفت و هشت میلیارد دلار هم توسط کشور کره سرمایه‌گذاری انجام شد. دیروز شورای اقتصاد مجوز سرمایه‌گذاری برای بیمارستان 723 تختخوابی تبریز را به مبلغ  203 میلیون یورو، بیمارستان 1374 تختی نمازی شیراز را به مبلغ 406 میلیون و 550 هزار یورو و بیمارستان هزار تختی شهید رجایی تهران را بهمبلغ 415 میلیون یورو  صادر کرد، این سرمایه‌گذاری توسط اگزین بانک کره انجام می‌شود.

*برای تامین آب فاضلاب خوزستان شورای اقتصاد تصویب کرد که 200 میلیون یورو از طریق بانک‌های اروپایی جذب سرمایه انجام شود. طرف خارجی هم آماده است تا سرمایه‌گذاری را برای آبرسانی به دشت ایذه و باغملک انجام دهد. طرح‌های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری در استان خوزستان وجود دارد که در جلسه بعدی شورای اقتصاد بررسی می‌شود.

*در سه ماهه اول امسال 920 هزار نفر جدید وارد بازار کار شده‌اند که دولت برای 703 هزار نفر شغل فراهم کرده است.

( موضع دولت در مورد تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان) این موضوع لایحه نیست که ما نظر بدهیم، بلکه طرحی است که توسط نمایندگان مجلس تهیه شده است اما عقل جمعی مجلس می‌تواند نواقص این طرح را رفع کرده یا اصلا آن را مردود کند و در نهایت هم شورای نگهبان باید نظر نهایی را بدهد بنابراین ما نباید نگران آثار سوء این طرح باشیم چون برای تصویب باید از چند فیلتر بگذرد.

*( اعلام لیست اموال اعضای هیات دولت) مرسوم است بعد از اینکه وزرا شروع به کار می‌کنند فرم‌های اعلام میزان اموال و دارایی‌های خود و خانواده‌هایشان را اعلام کنند که حتما در حال اجراست. ما در روزهای نخست  دولت اول  هر چه داشتیم را اعلام کردیم و اگر در این زمینه موردی باشد قوه قضاییه پیگیری می‌کند.

*(در مورد انتقادات برخی اصلاح‌طلبان نسبت به گفتگوی رییس‌جمهور) رییس‌جمهور بیانات گسترده و متنوعی داشتند که من به عنوان یک شهروند از این گفته‌ها بهره‌مند شدم. کم و بیش افراد مختلفی را که می‌دیدم همین برداشت و احساس من را داشتند. نمی‌دانم دوستان چه توقعاتی داشتند که در این گفت‌وگو برطرف نشد. رییس‌جمهور وعده‌هایی داده و مقید است که آنها را انجام دهد و من شهادت می‌دهم رییس‌جمهور برای تحقق تعهدات خود به مردم تلاش بسیار زیادی می‌کند.

*در پنج- شش ماه گذشته اعداد قابل توجهی  سرمایه‌گذاری در کشور انجام شده و در این زمینه جهش قابل توجهی داشتیم اما عوامل مختلفی از جمله تقلیل بدهی بانک‌ها یا شفاف شدن صورت‌های مالی آنها در همکاری بانک‌های بزرگ با بانک‌های ما موثر است. اگر تحریمی هم در کار نبود بانک‌های بزرگ توانمندی‌ها و شرایط بانک‌های ما را در نظر می‌گرفتند البته تهدیدات آمریکا هم وجود دارد اما این تهدیدات رنگی ندارد و امروز اروپا در اجرای برجام نظر مخالفی با آمریکا دارد. ممکن است برخی بانک‌ها با ما کار نکنند و این هم قابل کتمان نیست اما گشایش‌های مختلفی بعد از برجام انجام شده و ما اکنون با دنیا در ارتباط هستیم با این وجود باید توقعات و انتظارات خود را به رخ طرف مقابل بکشیم که البته بیان اینها وسیله‌ای در داخل کشور می‌شود که تیتر روزنامه کنند که دولت از طرف مقابل برجام طلبکار است ولی برای ما منافع ملی اهمیت دارد.

*( کشته شدن دو کولبر در روز گذشته توسط هنگ مرزی پرسید که چرا برنامه دولت برای ساماندهی کولبران اجرا نمی‌شود.) در دولت در این خصوص مصوبه‌ای داشتیم و وزارت کشور هم برنامه خوبی ارائه کرد. من الان اطلاع دقیقی در این مورد خاص ندارم اما موضوع را پیگیری خواهم کرد.

*آقای نجفی از فردا به دولت دعوت می‌شود فضای مثبت‌تری با حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت فراهم می‌شود که در سایه تعامل کارها بهتر پیش می‌رود. پیش از این انتقاد می‌شد که دولت بودجه شهرداری تهران را نمی‌دهد در حالیکه به همان میزانی که به سایر دستگاه‌ها بودجه دادیم به شهرداری هم پرداخت کردیم.

*( معرفی وزیر علوم و نیرو) این دو وزیر در مهرماه معرفی می‌شوند.

*( در مورد اظهارنظر اژه‌ای درباره صدور کیفرخواست برای 20 نفر در موضوع حقوق‌های نامتعارف) ما در دولت پرونده‌ای در این زمینه نداریم زیرا پس از مشخص شدن این موضوع ما عذرخواهی کرده و در شورای حقوق و دستمزد سقف حقوق مدیران را معین کردیم. دیوان محاسبات هم گزارش داد که حقوق‌های نامتعارف بازگردانده شده است حالا باید منتظر باشیم که ببینیم در قوه قضاییه کیفرخواست‌ها آیا منجر به رای قطعی می‌شود یا خیر و در این زمینه قوه قضاییه می‌داند. از نظر ما این بحث در دولت تمام شده است و ما تمام اطلاعات در این زمینه را ارائه کردیم.

*در برابر نگاه‌های حداکثری و حداقلی درباره قیمت ارز، سیاست دولت مدیریت کردن نرخ ارز شناور بوده و ما با افزایش غیرمتعارف قیمت ارز موافق نیستیم الان هم نرخ ارز نوسان زیادی ندارد.

 

*( استاندار زن در دولت دوازدهم) من نمی‌دانم اما زنان توانمند و شایسته‌ای داریم که اگر وزیر نشدند معاون وزیر خواهند شد. من قصد دعوا ندارم اما می‌دانم رییس‌جمهور برای انتخاب وزیر زن چه کشید. اگر روزی پیش بیاید می‌گویم چه موانعی برای انتخاب وزیر زن وجود داشت. همان مراکزی که این مطالبات را مطرح کردند، مانع انتخاب زنان شدند اما ما موظف و علاقه‌مندیم از توانمندی زنان شایسته استفاده کنیم.

*( در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای تحقق وعده‌های دولت به کسبه پلاسکو انجام شده است) در این زمینه مصوباتی داشتیم و مقرر شد وزارت تعاون اقداماتی انجام دهد که از آقای ربیعی سوال می‌کنم که اگر اقداماتی ناتمام مانده، آنها را انجام دهند.

کد خبر 381255

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha