همشهری آنلاین: برخی از تشکل‌های زیست محیطی استان فارس در نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار اقدام برای نجات تالاب‌ها و دریاچه‌های خشکیده استان شدند.

نامه‌ به رییس‌ جمهوری درباره تالاب‌های فارس

به گزارش ايرنا، در بخشی از این نامه خطاب به روحانی آمده است: وضعیت منابع آبی استان فارس در پی سوء مدیریت‌های اعمال شده و توزیع ناعادلانه آب به شدت بحرانی است و متاسفانه اقدام علاج‌بخش در راستای خروج از این بحران تاکنون صورت نگرفته و خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌های این استان گواه این مدعاست.

این تشکل‌ها نوشتند: ‌تالاب‌های بین‌المللی سه گانه طشک، کمجان و بختگان به عنوان سومین پهنه تالابی داخل کشور از رودخانه کر تغذیه و آبگیری می‌شدند که سال‌هاست در حسرت حقابه هزاران ساله با خشکی و زوال دست و پنجه نرم می‌کنند و زیستمندان این تالاب‌ها قربانی سدسازی افراطی، اشتباهات و خطای محاسباتی متولیان وقت امور آب شده‌اند تا جایی که اخیرا شاهد گرفتار شدن هزاران جوجه فلامینگو در بستر نمکی دریاچه هستیم که عملا قادر به پرواز نیستند.

در ادامه این نامه آمده است: مضافا این که ریزگردهای آلوده ناشی از خشکاندن تالاب‌های سه گانه سلامت ساکنان حاشیه‌نشین آن را با مخاطرات جدی مواجه نموده است و بخش عمده‌ای از سکنه مسیر رودخانه کر و حاشیه تالاب‌های سه‌گانه فوق در بخش‌هایی از کربال و شهرهای ارسنجان، نی‌ریز، خرامه و استهبان که تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی و دامی بودند، مبادرت به ترک وطن کرده‌اند و ناچار به سکونت اجباری در حاشیه شهرها شده‌اند.

تشکل‌ها افزودند:‌ لذا آسیب‌های جبران‌ناپذیرو غیر قابل انکار و ضعیت نابسامان فعلی مستلزم عزم جدی مسئولان و عنایت ویژه حضرتعالی در تشکیل کارگروه ویژه و ستاد احیای تالاب‌های فوق خواهد بود تا کام خشک تالاب‌ها و رنج این مردم سیراب و گوارا شود.

این نامه را تشکل‌های زیست محیطی و سازمان‌های مردم نهاد استان فارس از جمله کانون جوانان نگاه فردا، انجمن جوانان پارسه، انجمن رد پا، مرکز علم و نوآوری، تیرازیس پاد پارس، ایلفا انجمن حمایت از حیوانات، انجمن جوانان سپید پارس، دوستداران طبیعت زاگرس، انجمن سبز حافظان ارژن، رفتگران طبیعت فارس، پاکسازان طبیعت فارس، انجمن همیاران محیط زیست زرقان، گروه اقدام سبز فارس، انجمن حلقه سبز زمین، موسسه چتر دوستی، سبز اندیشان کلات سرخ زاگرس، انجمن همیاران آب و اقلیم اقلید و احیاکنندگان تالاب بین‌المللی کمجان امضا کرده‌اند.

دریاچه و تالاب بختگان در فاصله 250 کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد، دریاچه مهارلو در فاصله 35 کیلومتری شرق شیراز نیز محل زیست فلامینگوها در سال‌های پرباران است.

دریاچه طشک 410 کیلومتر مربع مساحت دارد، مساحت دریاچه همسایه آن یعنی بختگان 740 کیلومتر مربع است، این دو دریاچه در سال‌های پر باران به هم می‌رسیدند و دست دوستی می‌دادند اما اکنون بین آنان دیوار نمک و شوره‌زار است.

تالاب کمجان در محدوده شهرستان خرامه در حدود 90 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است. 

کد خبر 381254

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha