همشهری آنلاین: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اشاره به مصارف بیش از حد آب در بخش کشاورزی گفت: به دلیل برداشت بیش از حد، شاهد خشک شدن کامل دریاچه عباس‌آباد بهشهر هستیم.

تداوم خشکسالی و برداشت بیش از حد، عباس آباد را خشک کرد

به گزارش مهر، حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان این که متاسفانه مازندران از نظر خشکسالی در رتبه ۸ کشور قرار داشته و از نظر کاهش بارندگی رتبه دوم را دارد، گفت: در سال زراعی جاری نسبت به میانگین با ۲۳ درصد و نسبت به سال گذشته با ۵۰ درصد کاهش نزولات جوی مواجه بوده است و آورد رودخانه‌های استان بعضاً تا ۷۰ در صد کاهش داشته است و به این علت استان با تنش جدی در تامین منابع آبی مواجه شده است.

وی گفت: با اشاره به این که از طرفی بخش عمده‌ای از آب‌بندان‌ها و دریاچه‌های داخلی به مصرف کشاورزی از جمله برنج‌کاری و صیفی‌کاری می‌رسد، گفت: دریاچه عباس آباد بهشهر با وسعتی معادل ۱۰ هکتار و عمق میانگین ۶.۵ متر با حجم حدود ۶۵۰ هزار متر مکعب از سنوات قبل مورد استفاده کشاورزی قرار می‌گرفت.

وی خاطر نشان کرد: به علت حجم ورودی مناسب آب و امکان تامین آب از سایر منابع مانند چشمه‌ها و رودخانه‌های منطقه برای کشاورزی، هیچگاه دریاچه کاملاً خشک نشده بود.

کارنامی تاکید کرد: لیکن در سال جاری به علت تداوم خشکسالی‌ها، عدم ورود مناسب جریانات آبی به داخل دریاچه، برداشت آب از دریاچه بیش از حد متعارف، شاهد خشک شدن کامل دریاچه هستیم که اگر چه مدتی است دریچه خروج آب بسته شده است اما به علت کم بودن آب ورودی، دریاچه تقریباً به صورت کامل خشک شده است.

کد خبر 381109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار