همشهری آنلاین: سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از پروسه ۱۵روزه تعویض و تمدید شناسنامه در تهران به دلیل حجم بالای تقاضا خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیف الله ابوترابی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال از نظر سازمانی به عنوان یک سازمان مستقل زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کند، عنوان داشت: در ۳۱ استان کشور ادارات کل تاسیس کردیم که در کنار آن بیش از 1100 اداره شهرستانی و نمایندگی را در سراسر کشور در اختیار داریم.

وی درباره عملکرد سازمان ثبت قبل از انقلاب گفت: در سال ۱۲۹۷ نخستین بار ثبت احوال شکل گرفت و به عنوان اداره کل احصائیه در بلدیه تهران فعالیت کرد اما شکل کلی ثبت احوال به سال ۱۳۰۴ برمی گردد که طی سه سال در قالب استان ها در قالب اداره احصاییه فعالیت کردند.

وی افزود: امروز سازمان ثبت احوال اساسا قابل مقایسه با گذشته نیست چراکه در گذشته به صورت سنتی همکاران در روستاها حضور پیدا می کردند و ثبت ولادت را انجام می دادند و سند را نگهداری می کردند اما امروز اسناد به صورت الکترونیکی و به روز صادر می شود یعنی در هر کجای کشور یک شناسنامه دریافت و ثبت کنید، کمتر از دقیقه ای در پایگاه اطلاعات کشور قابل استعلام است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در حال حاضر ثبت احوال سکونت محور است، خاطرنشان کرد: امروز با تدابیری که اندیشیده شده است، اسناد ۱۲۵ میلیون ایرانی که از سال ۱۲۹۷ تکمیل و صادر شده است را به صورت آرشیو الکترونیکی ایجاد کرده ایم تا هر کسی در هر کجایی از کشور به هر یک از ادارات مراجعه کند، می تواند صد در صد خدمت را اخذ کند.

وی با اشاره به افزایش سرعت عملکرد سازمان ثبت احوال در سال های اخیر، عنوان داشت: وقتی آرشیو الکترونیک اسناد را اجرایی کردیم، دیگر استعلام ها شامل مرور زمان نمی شود و عملا ابطال زمان صورت نمی گیرد. لذا در سراسر غالب ادارات، شناسنامه افراد را به روز برای افراد صادر می کنند در حالی که در گذشته زمان‌بر بود.

ابوترابی درباره تمدید و تعویض شناسنامه ها نیز گفت: این اقدام نیز به صورت به روز انجام می شود اما مسئله این است؛ به دلیل حجم بالای تقاضا جهت تعویض و تمدید شناسنامه، این خدمت در تهران کمی زمان است یعنی حدود ۱۵ روز طول می کشید در حالی که در گذشته نزدیک به دو ماه طول می کشید.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، همچنین درباره اقدامات دیگر سازمان ثبت احوال بیان داشت: یکی از اقدامات گسترش مناطق ارائه خدمات است در حالی که سابق بر این، تنها در پنج نقطه خدمات مربوط به سازمان ثبت احوال برای مردم ارائه می شد. امروز در تهران بیش از ۱۰۰ دفتر داریم تا به مردم خدمت دهند.

کد خبر 380881

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی