همشهری آنلاین: امام جمعه موقت تهران گفت: صهیونیست‌ها امنیت جهان اسلام را بر هم زده‌اند و جهان اسلام باید بیدار شود و به مشکلات خود رسیدگی کند.

امامی

به گزارش خبرگزاری فارس،‌آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی، امام جمعه موقت تهران صبح امروز جمعه (10 شهریور ماه 96) در سخنرانی خطبه‌های نماز عید سعید قربان در مصلای امام خمینی تهران، با اشاره به آیه «لَن یَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَکن یَنَالُهُ التَّقْوَی مِنکمْ» اظهار داشت: گوشت قربانی که در عید قربان، قربانی می‌شود به خدا نمی‌رسد یعنی بالا نمی‌رود و ارتباطی با خدا ندارد و خون این حیوان هم به خدا ارتباط ندارد؛ در جاهلیت حیوانی را ذبح می‌کردند و خون گوسفند را به دیوار کعبه می‌مالیدند که یعنی خدا از آن بهره می‌برد که این اشتباه است. طبق این آیه آنچه به خدا می‌رسد رابطه‌ای است که انسان با خدا دارد.

امام جمعه موقت تهران همچنین خاطرنشان کرد: در قربانی‌ها قطعا این تقوای شماست که به خدا می‌رسد. خدا این حیوان را تسخیر شما کرد یعنی شما به این حیوان مسلط شدید و گرنه گاو و شتر که از انسان بزرگتر است و توان و قدرت بیشتری هم نسبت به انسان دارد اما انسان به لطف خدا به این حیوانات مسلط می‌شود و آنها را ذبح می‌کند. خدا شما را بر آن حیوانات قدرت داد تا خدا را بزرگ بدانید و همه چیز را به خدا مربوط بدانید چرا که همه قدرت‌ها و عزت‌ها به خدا برمی‌گردد.

آیت‌الله امامی کاشانی ادامه داد: در صورتی که نگاه‌تان به خود و زمین نبود و همه چیز را از آنِ خدا دانستید یقینا نیکوکار خواهید بود و در قرآن به نیکوکاران بشارت داده شده است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: زمانی که پیامبر اکرم (ص) برای حضرت زهرا قربانی می‌کردند، وقتی خواست کارد را بر گلوی گوسفند بگذارد گفت «فاطمه جان! این قربانی و گوسفند را نگاه کن. به هر قطره خونی که از گوسفند می‌چکد خدا گناهان تو را هم می‌بخشد»، البته این منحصر به مکه، منا و عید قربان نیست. در مجموع قربانی کردن این ارزش را دارد و این مختص همه مسلمین است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خداوند را بزرگ بشماریم و کارها را به او واگذار کنیم، گفت: بیاییم و در دایره‌ای قرار بگیریم که با احسان، تقوا،‌نیکوکاری و خدمت به مردم، حل مشکلات و رفع گرفتاری مسلمین و رعایت حقوق دیگران یکدیگر را شاد کنیم و این دقیقا همان صفتی است که مومن باید داشته باشد.

امامی‌کاشانی ادامه داد: این قربانی دادن به قدری ثواب و ارزش دارد که منحصر به یک روز و شخص خاص نیست و به تمام مسلمین اختصاص داده شده است. حل مشکلات و گرفتاری‌ها و کمک به مردم از جمله مسائلی است که به ما ارتباط دارد و تا زنده هستیم می‌توانیم از این ارزش‌ها بهره‌مند شویم چرا که بعد از مرگ دست ما کوتاه خواهد بود.

وی در خطبه دوم نماز عید سعید قربان، به بیان احادیثی در باره فواید حج، پرداخت و خاطرنشان کرد: در مناسک حج باید علاوه بر سیر معنوی آن به امور کل جهان اسلام هم توجه و رسیدگی شود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به پیام مقام معظم رهبر انقلاب درباره حج عنوان کرد: در حقیقت در این پیام تاکید شده که جهان اسلام باید بیدار شود البته فلسفه حج هم، همین است و باید به ملت و امت اسلامی توجه کنند و از رؤسای کشورها بخواهند که آنچه مصالح مسلمین است در نظر گرفته شود و در عین حال مشکلات آنها مورد بررسی قرار گیرد.

«امروز دنیای استکبار این همه فساد ایجاد کرده و در وحدت مسلمین تفرقه می‌اندازد و مشکلات اقتصادی را برای مسلمانان ایجاد کرده است، در حقیقت این وضعیت را دشمن، صهیونیست و یا عوامل وابسته و پشتیبان اینها وضع کرده‌اند که شرایط دنیای اسلام چنین شده است. حال این وظیفه ملت‌هاست که از دولت‌‌های خود امنیت جان، مال، حیثیت و آبرو را مطالبه کنند.»

آیت‌الله امامی کاشانی با بیان اینکه همگان باید به این مطلب بپردازند که در حج به منافع مسلمین توجه شود، گفت: امروز می‌بینیم صهیونیست‌ها در منطقه و کشورهایی نظیر سوریه، فلسطین و یمن چه وضعیتی را به وجود آوردند و چه خونریزی و جنایاتی را در جهان اسلام به وجود می‌آوردند. بنابراین نخبگان باید این موضوع را در دنیا منعکس کنند که صهیونیست امنیت را در جهان اسلام به هم زده است و این وظیفه همگان است و همچنین نخبگان و حجاج باید در مکه جمع شوند و در این زمینه تصمیم‌گیری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: دنیایی که به این وضع درآمده است به یک امامت و ولایت نیاز دارد. امامتی که بتواند دنیا را تکان دهد و این تحول به دست ولی عصر امام زمان (عج) صورت خواهد گرفت. البته جمهوری اسلامی از ولایت برخوردار است که نیابت امام زمان (عج) را دارد .

امام جمعه موقت تهران در بخش پایانی سخنان خود، اتحاد، انسجام، رسیدگی به دیگران و وحدت در داخل کشور و همچنین جهان اسلام را یک وظیفه عمومی برای مسلمین خواند و اظهار داشت: از امام راحل همه شهدا و به ویژه شهید حججی تشکر می‌کنیم و امیدواریم که همه آنها در چنین روزی میهمان امام زمان (عج) شوند.

کد خبر 380802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار