همشهری آنلاین: مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان با تاکید بر این که خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله نیازمند راهکار برای بازگردان آب است، گفت: تمام کانال‌های منتهی به خلیج گرگان از دریا مسدود است.

کانال‌های انتقال آب خلیج گرگان مسدود شده است

به گزارش مهر، اله یار اسعدی اظهار کرد: خلیج گرگان بیمار است و پیشگیری امروز بهتر از فرداست و هزینه‌ای که امروز برای نجات خلیج گرگان نیاز داریم به مراتب کم‌تر از هزینه درمان فرداست.

وی با تاکید بر این که نباید بگذاریم خلیج گرگان دچار بیماری دریاچه ارومیه شود، افزود: اگر تدبیر و راهکار فوری برای نجات خلیج گرگان اندیشیده نشود به زودی مستاصل خواهیم شد.

  • راهکار برای جلوگیری از بحران خلیج گرگان وجود دارد

مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان تاکید کرد: هم اکنون راهکار برای جلوگیری از بحران خلیج گرگان وجود دارد و باید به سرعت برای نجات آن چاره‌اندیشی کنیم.

وی ادامه داد: اگر این فرصت را از دست بدهیم در آینده نه چندان دور به جای این که ما برای خلیج گرگان چاره‌اندیشی کنیم خلیج برای ما تصمیم می‌گیرد.

اسعدی با یادآوری این که خلیج گرگان دارای دوره تناوب آبی و پریود زمانی ۲۰ تا ۲۵ ساله است، تصریح کرد: در حال حاضر تمام کانال‌های منتهی به خلیج گرگان از سمت دریای خزر مسدود شده و خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله نیازمند راهکار و تدبیر برای بازگرداندن آب هستند.

وی با تاکید بر این که راهکار نجات خلیج گرگان در باز کردن کانال‌هاست، متذکر شد: سه کانال چاپاقلی، خوزینی و چارپایه برای بازگرداندن آب به خلیج گرگان وجود دارد و لایروبی کانال خوزینی بهترین گزینه برای نجات آن است.

مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان خاطرنشان کرد: ما آلارم خطر خلیج گرگان را به صدا درآورده‌ایم و مطالعات را انجام داده و در اختیار متولی (محیط زیست) قرار داده‌ایم اما به لحاظ اجرایی نجات خلیج در حوزه مسئولیت و اختیارات ما نیست.

کد خبر 379436

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha