دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰

همشهری آنلاین - استیفن داولینگ* ترجمه مهدی تهرانی: فیلم کالت Cult film یگ اثر سینمایی عمدتا خارج از قواعد ژانر است که عده زیادی از طرفداران از قشرهای مختلف یک اجتماع را در مقام تماشاگر به خود جذب کرده و مابه‌ازای اجتماعی ایجاد می‌کند.

كالت را فرقه و گروه هم مي‌ناميم چرا كه تاثير شگفتي بر بخشي از يك جامعه گذاشته و اين تاثير يك عكس‌العمل فرهنگي است. يعني در جا فيلم كالت را يك اثر فرهنگي نامگذاري ميكنيم.

فيلم كالت هرگز به يك نوع ژانر خاص تعلق ندارد. از گونه وسترن گرفته تا سينماي ابرقهرماني و از ژانر جنايي تا گونه حماسي مي‌توانند در اين رده جاي بگيرند. حتي كمدي سياه نيز مي‌تواند يك اثر كالت ايجاد كند.

فيلم كالت اما يك اثر فانتزي نيست. زير و بم پيچيده ندارد اما سرشار از مفاهيم و معاني مرتبط با زندگي انساني و گاهي موارد مربوط به خصوصيات روحي و روحاني اوست. كرامت انساني در فيلم كالت يا با نمايش خود فضيلت انساني يا با ارائه نقطه متقابل آن يعني رذالت بشري جلوه‌گري مي‌كند. در اين راستا گفتگوها و كاراكترها مي‌توانند كمي تا قسمتي رونمايي شوند.

فيلم كالت را يك سينماي مردمي در نظر بگيريد. سينمايي كه تماشاگران؛ داستان آن و قهرمانان آن را با خود به درون خانه و محيط كار مي‌برند. با آنها همذات پنداري كرده و با آنان زندگي مي‌كنند. اين روند حتي مي‌تواند فارغ از مليت‌ها و فرهنگ‌ها باشد.

براي مثال در ادبيات جهان نيز چنين روندي وجود دارد. رمان سترگ ابلوموف اثر ايوان گنچاروف در سال 1858 يكي از همين كالت‌هاي ادبيات است كه به اوبلوموويسم منجر شد. در حقيقت ابلوموف كسي است كه كارهاي زيادي براي انجام دادن دارد اما خيال پردازي و تنبلي حيرت‌آور و ذاتي او مانع مي‌شود او حتي يك حركت مثبت طي هفته‌ها نداشته باشد.

در سينما فيلم "لبوفسكي بزرگ" اثر برادران كوئن محصول 1996 تنه به تنه رمان گنچاروف ميزند. لبوفسكي بزرگ پس از پخش سريعا به يك فيلم كالت تبديل شد. جف بريجز در فيلم نقش "دود" يك آدم آس و پاس و ولنگار اما خوش قلب را بازي مي‌كند كه اصلا نمي‌داند در اين دنيا چكاره است؟

بسيار از مردم آمريكا لبوفسكي بزرگ را داستان خودشان دانستند كه در مقاطعي از زندگي آينه تمام نماي قصه روزمرگي آنها بوده است. در حقيقت لبوفسكي بزرگ يك فيلم فرهنگي عظيم از كار درآمد. چون نشانه‌هاي فرهنگي و اجتماعي يك جامعه بزرگ را هدف گرفته بود.

فيلم كالت وابسته به هواداران و طرفداران خود است. رونمايي از يك فيلم كالت هرگز جعلي نيست و سفارش بردار نخواهد بود. در حقيقت فيلم كالت يك اثر سرشار از احترام و در باره مردم است و متعلق به اقشار مختلف آن. در اين نوع فيلم همذات‌پنداري فراتر از اصطلاح رايج در سينماست. هواداران فيلم كالت؛ خود را در فيلم و قهرمانان را در خود جذب و وصل كرده‌اند.

به ياد داشته باشيم يك فيلم مي‌تواند سالها پس از توليد وارد اين دسته‌بندي شود. يعني يك اثر سينمايي كه به سبب گذشت سالها به يكباره مورد توجه بخش جوان يا سالمند جامعه قرار بگيرد.

و در آخر بايد پذيرفت وجود فيلم كالت و تثبيت آن ثابت مي‌كند سينما اجتماعي‌ترين و فرهنگي‌ترين و تاثير گذار‌ترين هنر در جهان است.

سینما

*Stephen Dowling

کد خبر 378534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

دیدگاه خوانندگان