شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: دولت ایالت نیدرزاکسن با پیوستن یک نماینده پارلمان ایالتی حزب سبزها به حزب دموکرات مسیحی اکثریت خود را در پارلمان از دست داد. سران حزب سوسیال دموکرات خواهان شفاف‌سازی در زمینه این مانور ناشرافتمندانه و کثیف هستند.

زلزله سیاسی در ایالت نیدرزاکسن آلمان

به گزارش دويچه وله، دولت ائتلافی ایالت نیدرزاکسن آلمان، متشکل از دو حزب ‌سبزها و سوسیال دموکرات اعلام کرد که به‌زودی در این ایالت انتخابات زودرس برگزار می‌شود. علت این اقدام، خروج الکه توستن (Elke Twesten) از حزب سبزها و پیوستن به حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی است.

ائتلاف دولت ایالتی با اختلاف تنها یک کرسی اداره امور را به‌دست گرفته بود. در انتخابات ایالتی سال ۲۰۱۳، حزب‌های سبز و سوسیال دموکرات ۶۹ کرسی و دو حزب اپوزیسیون دموکرات مسیحی و لیبرال در مجموع ۶۸ کرسی را کسب کرده بودند.

اکنون با پیوستن توستن به حزب دموکرات مسیحی، نیروهای اپوزیسیون در پارلمان نیدرزاکسن دارای اکثریت هستند.

توماس اوپرمن، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان فدرال خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شد. او گفت: «باید علت این مانور غیردموکراتیک خانم توستن مشخص شود». او مایل است بداند، حزب دموکرات مسیحی چه وعده‌هایی به الکه توستن داده است.

توستن گفته است که علت جدایی او از سبزها این است که حزبش مایل نبوده در انتخابات سراسری که در سپتامبرسال جاری برگزار می‌شود، او را نامزد کند.

هوبرتوس هایل، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات توستن را به "خیانت به رای مردم" متهم کرد. او در یک مصاحبه مطبوعاتی از دموکرات مسیحی‌ها نیز به دلیل حمایت از "این بازی ناشرافتمندانه و کثیف" انتقاد کرد.

کارخانه و مقر اصلی فولکس واگن در ایالت نیدرزاکسن واقع شده و دولت ایالتی صاحب بیش از ۲۰ درصد سهام این غول خودروسازی جهان است. اینکه آیا زلزله سیاسی در این ایالت در پیوند با رسوایی‌های اخیر فولکس واگن است یا خیر، معلوم نیست.

کد خبر 378359

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha