مرگ آتنا و بنیتا خاطره تلخ قتل‌هایی که در دهه ‌۸۰ در پاکدشت به وقوع پیوست را در اذهان زنده کرد. محمد بیجه بیش از ۱۷ کودک و ۳ فرد بزرگسال را کشته و جنازه بعضی از آنها را در کوره آجر‌پزی از بین برده بود.

شايد اگر آن زمان هم شبكه‌هاي اجتماعي بود، تعداد قتل‌هاي بيجه به رقم 20نزديك نمي‌شد و بسياري از قربانيان اكنون زنده بودند.
افزايش آسيب‌هاي اجتماعي خصوصا در مورد كودكان لزوم ايجاد يك لايحه را براي قانوني‌كردن حمايت از كودكان و نوجوانان بيش از گذشته نمايان مي‌كند. سال90 اين لايحه به پيشنهاد قوه قضاييه به تصويب هيأت وزيران رسيد اما هنوز فرصت رسيدگي به اين لايحه در مجلس فراهم نشده است. سيدحسن موسوي چلك، رئيس انجمن مددكاري ايران با اشاره به اينكه لايحه حمايت از حقوق كودكان در سال78 كليد خورد، مي‌گويد: ترديد و بي‌اعتنايي نمايندگان مجلس براي تصويب و بررسي اين لايحه غيرقابل درك است اما درصورت تصويب حتي اگر 30درصد از اين لايحه در كشور اجرايي شود، كشورمان به‌عنوان پيشروترين كشور در زمينه حقوق كودك خواهد بود.

چندي قبل رئيس اورژانس اجتماعي بهزيستي در گفت‌وگو با همشهري از دست داشتن 60درصد پدران در كودك‌آزاري‌ها خبر داد و گفته بود 26.7درصد كودك‌آزاري‌ها توسط مادران انجام مي‌شود.رئيس انجمن مددكاران اجتماعي ايران نيز با اشاره به نقص‌هايي كه در زمينه حمايت از كودكان در قانون وجود دارد، ‌گفت: چرا پدر به‌دليل پدر بودن حق دارد هر بلايي را سر فرزند خود بياورد، چه‌كسي اين حق را به او داده است؟ ما هم معتقديم خانه بهترين مكان و پدر و مادر بهترين افراد براي فرزندان هستند اما گاهي لازم است حضانت به‌صورت موقت و يا حتي دائمي از والدين گرفته شود.

  • تهران، رتبه هفتم كودك‌آزاري

مديركل دفتر امور آسيب‌هاي اجتماعي وزارت رفاه نيز با اشاره به ورود مواد‌مخدر صنعتي جديد به كشور و رابطه آن با افزايش كودك‌آزاري، مي‌گويد: «از ميانه‌هاي دهه80 كه شاهد ورود مواد‌مخدر صنعتي به‌ويژه شيشه و كراك در كشور بوديم، نوع كودك‌آزاري‌ها تغيير كرد و خشونت‌ها تشديد شد. در فجايع سال‌هاي اخير همچون خفاش‌شب، بيجه و همچنين 2حادثه اخير مجرمان همگي سابقه محكوميت داشته و پس از طي دوره محكوميت آزاد شده بودند. به اين ترتيب همگي آنها سوء‌سابقه داشتند.

روزبه كردوني با بيان اينكه وضعيت و رتبه كودك‌آزاري تهران و حواشي آن در كشور در رتبه هفتم يا هشتم قرار دارد، گفت: «نرخ كودك‌آزاري در چند استان بالا و در سه چهار شهرستان نگران‌كننده است.» زهرا رحيمي، مديرعامل جمعيت امام علي(ع) نيز ضمن تأكيد بر لزوم تصويب لايحه حمايت از حقوق كودكان، مي‌گويد: «حداقل به قيد فوريت چند ماده از اين لايحه كه درخصوص كودك‌آزاري است، تصويب شود تا در شرايط كنوني كه افكارعمومي از حوادث مربوط به كودكان تا اين حد جريحه‌دار شده، كمي آرام بگيرد. سال‌هاست لايحه حمايت از حقوق كودك در مجلس در حال خاك خوردن است و نمايندگان به وظيفه خود در اين حوزه عمل نمي‌كنند به‌طور‌ي كه ما هنوز به دو قانون ابتدايي براي مصونيت كودك در برابر خشونت نيازمنديم.»

کد خبر 378225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار