همشهری آنلاین: معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه، با تاکید بر اینکه این وزارتخانه متولی امور حج نیست و این وظیفه برعهده سازمان حج و زیارت است، گفت: امیدواریم فرآیند همکاری‌ها ادامه داشته باشد.

به گزارش مهر، حسن قشقاوی  در پاسخ به این سؤال که وزارت خارجه تا چه میزان از پایبندی عربستان به توافقات صورت گرفته برای انجام امور کنسولی حج ۹۶ و حفظ حقوق زائران اطمینان دارد، اظهار داشت: تاکنون ما جواب منفی از طرف مقابل نگرفته‌ایم و روند همکاری‌ها در چارچوب کار حج به صورت مثبت پیش می‌رود.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته رئیس سازمان حج و زیارت به ریاض برای پیگیری امور حج، تصریح کرد: وزارت امور خارجه متولی امور حج نیست و مسئول این حوزه، سازمان حج و زیارت است و مذاکرات حج را نیز این سازمان انجام داده، اما گزارش آنها را به نهادهای مختلف در جمهوری اسلامی داده‌اند.

معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به جلسات اخیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای بررسی وضعیت برگزاری حج امسال، گفت: در مجموع، جمع‌بندی ما این است که روند امور حج دنبال می‌شود و ما در رابطه با توافقی که صورت گرفته، تاکنون مشکلی مشاهده نکرده‌ایم و امیدواریم که همین فرآیند همکاری‌ها ادامه داشته باشد.

قشقاوی اظهار داشت: مأموران کنسولی ما در شهرهایی که زائران حضور دارند، شامل مکه، مدینه و جده حضور خواهند داشت و به انجام امور کنسولی می‌پردازند.

  • تا زمانی که روابط دوجانبه برقرار نشود نمی توانیم برای پرونده «منا» کاری كرد

وی همچنین درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده فاجعه منا و مطالبه حقوق جانباختگان این فاجعه از طرف سعودی، ادامه داد: در مذاکراتی که رئیس سازمان حج و زیارت برای موضوع حج داشته، هم درباره حقوق شهدای مسجدالحرام و هم شهدای منا صحبت کرده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: بعد از قطع روابط دیپلماتیک با عربستان، ما دیگر مذاکرات دیپلماتیک با هم نداشته‌ایم و طبیعی است که تا زمانی که مکانیزم جدیدی برای روابط دوجانبه نباشد، وزارت خارجه نمی‌تواند کاری انجام دهد و پیگیری‌های ما قطع شده و این یک واقعیت است.

  • امیدواریم حقوق قربانیان منا و مسجدالحرام به نتیجه برسد

قشقاوی خاطرنشان کرد: البته پیگیری این پرونده در داخل ادامه دارد و من از طرف وزیر امور خارجه مسئول پیگیری این پرونده هستم. البته رئیس سازمان حج و زیارت در دیدارهای اخیر با سعودی‌ها، مجدداً این مسئله را به آنها یادآوری کرده است که مطابق قواعد فقهی طرف مقابل از جمله قاعده «قتیل‌الزحام»، اگر بر اثر ازدحام کسی کشته شود و به فرض اینکه قاتل یا مقصر خاصی هم نباشد، از بیت‌المال باید غرامت و دیه به آنها پرداخت شود.

وی گفت: طرف سعودی این مسئله را رد نکرده است و گفته که ما از طریق علمای خودمان، این موضوع را پیگیری می‌کنیم؛ ما هم امیدواریم که این مسئله به نتیجه برسد.

معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا اراده‌ای در طرف سعودی برای پیگیری این مسئله و احقاق حقوق قربانیان منا و مسجدالحرام می‌بینید، اظهار داشت: اول باید مسئله حادثه مسجدالحرام که از جهت زمانی هم متقدم بوده است، تعیین تکلیف شود و سپس به حادثه منا بپردازیم؛ البته پیگیری‌ها تا آخر ادامه دارد.

  • تبرئه دو مامور خاطی فرودگاه جده صحت ندارد

قشقاوی همچنین درباره سرنوشت پرونده دو مأمور خاطی حادثه فرودگاه جده (هشتم فروردین ۹۴) خاطرنشان کرد: اعلام کرده‌اند که طبق حکمی که محاکم عربستان صادر کرده‌اند، این دو مأمور مجازات شده‌اند.

وی با رد برخی خبرها که از تبرئه شدن این دو مأمور حکایت داشته است، تصریح کرد: ما چنین خبری نشنیده‌ایم.

 

 

کد خبر 376937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار