همشهری آنلاین: محققان موفق به ساخت ژلی شده‌اند که به گفته آنها از مقاوتی به اندازه فلز و انعطاف‌پذیری به اندازه ژله برخوردار است و می‌تواند روند ترمیمی و سالخوردگی بدن انسان را متحول سازد.

براساس گزارش CNN، اين ماده در نگاه اول شبيه به باند پانسمان است اما محققان ژاپني دانشگاه هوكايدو كه آن را ابداع كرده‌اند مي‌گويند مقاومت آن پنج برابر بيشتر از فولاد كربني است.

اين پارچه مقاوم و انعطاف‌پذير تركيبي از هيدروژل و فيبرهاي شيشه‌اي است. اين تركيب ويژه باعث شده تا مقاومت آن،‌ براساس ميزان انرژي مورد نياز براي تخريب هريك از تركيبات، افزايش پيدا كرده و ماده 100 برابر مقاوم‌تر از هيدروژل‌ها و 25 برابر قويتر از فيبرهاي شيشه‌اي شود.

محققان دانشگاه هوكايدو طي سه سال گذشته درتلاش براي ابداع اين ماده بوده‌اند و معتقدند مقاوم‌ترين ماده‌اي كه تاكنون انسان به آن دسترسي پيدا كرده را ابداع كرده‌اند.

به اعتقاد آنها اين هيدروژل مقاوم شده با فيبرهاي شيشه‌اي را مي‌توان براي ايجاد زيست‌موادي مانند اندام‌هاي مصنوعي با توانايي مقاومت در برابر مصرف روزانه مورد استفاده قرار داد. براي مثال مي‌توان از اين ماده براي ساخت غضروف‌هاي مصنوعي استفاده كرد كه معمولا به صورت طبيعي در معرض فرسايش زيادي قرار دارد.

از ديگر كاربرد‌هاي اين ماده،‌توليد لباس‌هاي ورزشي، كلاه‌هاي ايمني و جليقه‌هاي ضد‌گلوله‌ است، زيرا محققان معتقدند اين ماده مقاومت بسيار خوبي در برابر گلوله خواهد داشت.

کد خبر 376446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار